Na książki wydaje za dużo
Promujemy czytelnictwo i pytamy, co skierniewiczanie lubią czytać. Dziś o swoich ulubionych książkach mówi dziennikarz Łukasz Saptura. W redakcji „ITS” czekają na Czytelników książki.
Na łamach „ITS” prezentujemy skierniewiczan, którzy kochają czytać i chcą o swojej pasji, a także o przeczytanych ostatnio książkach, opowiedzieć. Tym razem o ulubione lektury zapytaliśmy Łukasza Sapturę, historyka i dziennikarza Radia RSC.
- Gdybym miał powiedzieć o swojej największej wadzie, to przyznałbym się, że wydaję za dużo pieniędzy na książki i, co muszę przyznać z przykrością, nie wszystkie udaje mi się przeczytać - mówi Łukasz. - Dlatego często wracam do książek ze swojego prywatnego zbioru, zwłaszcza do klasyki amerykańskiej.
Dziennikarz ostatnio sięgnął po „Gubernatora” Roberta P. Warrena z 1946 roku, książkę opowiadającą o mechanizmach zdobywania i utrzymania władzy.
- Przez co jest bardzo uniwersalna i wciąż aktualna - mówi. - Właśnie tego staram się doszukiwać w książkach, które czytam: ponadczasowości - przyznaje. Łukasz Saptura ze względów zawodowych dużo czasu poświęca publikacjom historycznych. Chociaż specjalizuje się w XIX wieku, ostatnio czyta książki poświęcone II wojnie światowej, jak np. „Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji” Maren Roeger.
- Polski tytuł jest nieco mylący, ponieważ niemiecka historyczka zajęła się trzema różnymi aspektami: zinstytucjonalizowaną prostytucją, gwałtami oraz związkami pomiędzy Polkami a Niemcami - opowiada dziennikarz. - Dla mnie jako historyka ważne są przede wszystkim źródła wykorzystane w pracy i w przypadku „Wojennych związków” jestem pod wrażeniem zebranych materiałów, zwłaszcza w tak trudnej przecież kwestii.
W kolejce czeka „Teatr i film Trzeciej Rzeszy” Bogusława Drewniaka. Co ciekawe, można w niej znaleźć wątki związane z naszym regionem. Jedna z propagandowych sztuk niemieckich wystawiona po raz pierwszy w 1941 roku nosi tytuł „Droga na Łowicz” i opowiada o sytuacji mniejszości niemieckiej w sierpniu 1939 roku.
- Po biografię Michaliny Wisłockiej, napisanej przez Violettę Ozminkowską, sięgnąłem po obejrzeniu filmu „Sztuka kochania”. Autorka sięga do listów i pamiętników Wisłockiej, warto przeczytać, zwłaszcza jeżeli widziało się film - dodaje.
W naszej redakcji przy ulicy Batorego 21 mamy do rozdania książki wydawnictw: Czwarta Strona oraz Wydawnictwo Poznańskie. Ostatnio odwiedzili nas: Konrad Dworak, Sławomir Teleman, Anna Chorążka i Maria Słomiak. Zapraszamy!