Zuzanna Gawałkiewicz

Na Zadębiu poczujesz się jak tysiąc lat temu już w ten weekend

Na Zadębiu poczujesz się jak tysiąc lat temu już w ten weekend Fot. MAiE w Łodzi
Zuzanna Gawałkiewicz

W najbliższą niedzielę, 3 października, plac nad zalewem Zadębie zmieni się w średniowieczną wioskę oferując mieszkańcom niezwykłą podróż w czasie. Wszystko za sprawą Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, którego pracownicy zjadą do Skierniewic wraz ekipą rekonstruktorów, żeby przenieść mieszkańców do XI wieku.

Tak dużej imprezy historycznej dawno w Skierniewicach nie było.

- Będziemy mieli aż dwanaście stanowisk rzemieślniczych, w których nie tylko będzie można podpatrzeć jak kiedyś pracowano, ale także samemu spróbować wykonać różne przedmioty - zachęca Liliana Misiak-Kubik, kierownik działu naukowo-oświatowego łódzkiego muzeum. - Przyjedzie drużyna złożona z szesnastu wojów, która zaprezentuje średniowieczne metody walki zarówno indywidualnej, jak i w szyku. Będzie koncert muzyki dawnej, pokaz połączony z nauką tańców z epoki, konkursy dla dzieci i dorosłych z nagrodami, kino plenerowe - atrakcji na pewno nie zabraknie.

Impuls, żeby całodniowa historyczna impreza zagościła w Skierniewicach, dało stowarzyszenie „Razem dla Skierniewic”. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi podjęło się realizacji tego pomysłu. Wydarzenie jest finansowane z budżetu województwa łódzkiego w ramach budżetu obywatelskiego „Łódzkie na plus” za rok 2020.

- Jesteśmy placówką wojewódzką i naszym zadaniem, między innymi, jest popularyzacja nauki w różnych miejscowościach regionu - wyjaśnia Liliana Misiak-Kubik. - Żadna publikacja, odczyt czy prezentacja nie przybliży tematu lepiej niż żywy kontakt z historią.

Średniowieczna impreza na Zadębiu rozpocznie się w samo południe i potrwa do wieczora kończąc się plenerowym seansem filmu „Krew Boga” w reżyserii Bartosza Konopki, który rozpocznie się o godzinie 18.30. Przez cały dzień dostępne będą kramy i warsztaty rzemieślnicze. Amatorów muzyki dawnej zapraszamy na koncert zespołu Huskarl, który rozpocznie się o godzinie 12. Półgodziny później wojowie zaprezentują ubiór i oręż, a także zmierzą się w pojedynkach indywidualnych. Starcie grupowe i pokaz formacji będzie miał miejsce od godziny14.30. Konkursy dla dzieci organizatorzy przewidzieli w godzinach 12-15, zaś po nich w szranki będą mogli stanąć dorośli chcący spróbować swych sił w łucznictwie, rzucie oszczepem, biegu ze ścinaniem głów… kapusty, czy konkurencjach dla siłaczy. Imprezę zamknie pokaz filmowy poprzedzony fireshow.

Zuzanna Gawałkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.