Zuzanna Gawałkiewicz

Na Zadębiu poczujesz się jak tysiąc lat temu już w ten weekend

Na Zadębiu poczujesz się jak tysiąc lat temu już w ten weekend Fot. MAiE w Łodzi
Zuzanna Gawałkiewicz

W najbliższą niedzielę, 3 października, plac nad zalewem Zadębie zmieni się w średniowieczną wioskę oferując mieszkańcom niezwykłą podróż w czasie. Wszystko za sprawą Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, którego pracownicy zjadą do Skierniewic wraz ekipą rekonstruktorów, żeby przenieść mieszkańców do XI wieku.

Tak dużej imprezy historycznej dawno w Skierniewicach nie było.

- Będziemy mieli aż dwanaście stanowisk rzemieślniczych, w których nie tylko będzie można podpatrzeć jak kiedyś pracowano, ale także samemu spróbować wykonać różne przedmioty - zachęca Liliana Misiak-Kubik, kierownik działu naukowo-oświatowego łódzkiego muzeum. - Przyjedzie drużyna złożona z szesnastu wojów, która zaprezentuje średniowieczne metody walki zarówno indywidualnej, jak i w szyku. Będzie koncert muzyki dawnej, pokaz połączony z nauką tańców z epoki, konkursy dla dzieci i dorosłych z nagrodami, kino plenerowe - atrakcji na pewno nie zabraknie.

Impuls, żeby całodniowa historyczna impreza zagościła w Skierniewicach, dało stowarzyszenie „Razem dla Skierniewic”. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi podjęło się realizacji tego pomysłu. Wydarzenie jest finansowane z budżetu województwa łódzkiego w ramach budżetu obywatelskiego „Łódzkie na plus” za rok 2020.

- Jesteśmy placówką wojewódzką i naszym zadaniem, między innymi, jest popularyzacja nauki w różnych miejscowościach regionu - wyjaśnia Liliana Misiak-Kubik. - Żadna publikacja, odczyt czy prezentacja nie przybliży tematu lepiej niż żywy kontakt z historią.

Średniowieczna impreza na Zadębiu rozpocznie się w samo południe i potrwa do wieczora kończąc się plenerowym seansem filmu „Krew Boga” w reżyserii Bartosza Konopki, który rozpocznie się o godzinie 18.30. Przez cały dzień dostępne będą kramy i warsztaty rzemieślnicze. Amatorów muzyki dawnej zapraszamy na koncert zespołu Huskarl, który rozpocznie się o godzinie 12. Półgodziny później wojowie zaprezentują ubiór i oręż, a także zmierzą się w pojedynkach indywidualnych. Starcie grupowe i pokaz formacji będzie miał miejsce od godziny14.30. Konkursy dla dzieci organizatorzy przewidzieli w godzinach 12-15, zaś po nich w szranki będą mogli stanąć dorośli chcący spróbować swych sił w łucznictwie, rzucie oszczepem, biegu ze ścinaniem głów… kapusty, czy konkurencjach dla siłaczy. Imprezę zamknie pokaz filmowy poprzedzony fireshow.

Zuzanna Gawałkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.