Na zlecenie PTTK w Łowiczu ratowane są kolejne zabytkowe groby [ZDJĘCIA]
Na zlecenie PTTK w Łowiczu rozpoczęły się prace przy nagrobku Jana Konopackiego, zmarłego w 1894 roku artysty malarza związanego z miastem nad Bzurą. Restauracja grobu, który znajduje się na cmentarzu katedralnym, prowadzona jest z funduszy zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty PTTK na łowickich nekropoliach.
- Zdemontowany został już obelisk z piaskowca, który trafił do pracowni konserwatorskiej - informuje Jacek Rybus, organizator cmentarnej kwesty. - Powróci on na swoje miejsce po wykonaniu drugiego etapu prac, jakim będzie remont całego grobu. W ramach renowacji odtworzona zostanie skradziona, marmurowa płyta z imionami osób pochowanych w rodzinnym grobowcu.
Jednocześnie z działaniami na cmentarzu katedralnym w ramach gwarancji prowadzone są prace naprawcze przy nagrobku Marcina Szyikowskiego. Grób z 1831 odnawiany był dwa lata temu, ale w ostatnim czasie zauważono na nim pęknięcia. Powodem ich powstania prawdopodobnie była woda, która dostała się pod tynk oraz struktura samego nagrobka. Wykonany jest on z cegły, która w większości straciła swoje właściwości. Wciąga ona wilgoć, jak gąbka, a efektem są wybrzuszenia powstające na tynku.
Remontując nagrobek starano się zachować jego historyczną tkankę, a więc oryginalne cegły, które jak się okazało, stały się głównym problemem. Po konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Łodzi podjęta zostanie jeszcze jedna próba ratowania tkanki historycznej zabytkowego grobu. Zostanie on częściowo przemurowany, a miejsca zmurszałych cegieł zastąpione zostaną podobnymi w lepszym stanie. Dodatkowo całość zostanie jeszcze raz wzmocniona specjalnym preparatem przed położeniem tynku.
Oba nagrobki ze względu na zakres prac oddane zostaną, prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Na czas zimy zostały odpowiednio zabezpieczone.
Przypomnijmy, że kolejna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych grobów w dniach 1 i 2 listopada zostanie zorganizowana przez PTTK w Łowiczu.