Nabór do szkół ponadgimnazjalnych trwa. Które szkoły najpopularniejsze?
Najpopularniejszą szkołą licealną prowadzoną przez skierniewicki ratusz jest Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa. Na 180 przygotowanych miejsc jest tam 257 chętnych.
Z kolei Liceum Ogólnokształcące im. W. Szymborskiej, wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 3, ma 99 chętnych w pierwszej preferencji na 168 miejsc. W przypadku LO będącego częścią ZS nr 4 liczby te przedstawiają się następująco: 33 wskazania na 84 miejsca.
Jeżeli chodz o technika, to nabór najlepiej wychodzi w ZS nr 3. Na 112 miejsc zgłosiło się tam 97 tegorocznych absolwentów gimnazjów. Natomiast w ZS nr 4 na 84 miejsca znalazło się 78 chętnych, w ZS nr 2 na 140 miejsc – 87, a w ZS nr 1 na 140 miejsc - 57.
W przypadku szkół wiejskich, czyli zespołów oświatowych w Bolimowie i Głuchowie, władze powiatu skierniewickiego mają nadzieję, że w pierwszej z nich uda się utworzyć dwa pierwsze oddziały, a w kolejnej – jeden.
Natomiast najpopularniejsze wśród młodzieży szkoły średnie w powiecie łowickim, to ogólniak wchodzący w skład Pijarskich Szkół Królowej Pokoju oraz powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. W Łowickiem więcej chętnych niż miejsc ma jeszcze jedynie LO będące częścią ZSP nr 4.
Pijarska szkoła przygotowała 64 miejsca w trzech klasach pierwszych. W pierwszej preferencji wybrało ją 81 tegorocznych absolwentów gimnazjów.
W przypadku ponadgimnazjalnej dwójki do siedmiu klas technikum, w których przygotowano 174 miejsc, chce się dostać 191 młodych ludzi. Natomiast do LO przy ZSP nr 4 na 66 miejsc w dwu oddziałach jest 74 chętnych.
Pozostałe placówki oświatowe w Łowickiem wybiera mniejsza liczba młodych ludzi w kontekście ilości oferowanych miejsc. W I LO w Łowiczu na 132 miejsca w czterech klasach jest 128 chętnych. W przypadku II LO, przy chęci utworzenia trzech oddziałów, liczby te przedstawiają się odpowiednio: 99 do 82.
Z kolei technika w ZSP nr 1 wybrało 63 chętnych przy 114 przygotowanych miejscach. Zanosi się więc na to, że w szkole przy ul. Podrzecznej nie uda się utworzyć czterech planowanych klas pierwszych. Nie wszystkie wolne miejsca zostaną obsadzone także w ZSP nr 3. Dyrekcja planowała tam utworzyć trzy klasy technikum z 84 uczniami. W ponadgimnazjalnej trójce chce się natomiast uczyć 62 byłych gimnazjalistów. Z kolei w ZSP nr 4 na 96 miejsc w czterech klasach znalazło się 82 chętnych.
W ministerialnej szkole rolniczej w Zduńskiej Dąbrowie przygotowano w siedmiu klasach 160 miejsc. Jak na razie z placówką oświatową w gminie Zduny chce się związać 121 młodych ludzi.
Jeżeli chodzi o nabór do szkół prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej, to Andrzej Latek, szef powiatowego wydziału edukacji nie udziela na ten temat szczegółowych informacji. – Poczekajmy z tym do jego zakończenia – mówi urzędnik. Z naszych informacji wynika, że najwięcej chętnych chciałoby się uczyć w Zespole Szkół - Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. Mikołaja Kopernika.