Nadanie krzyża oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski por. Ignacemu Wałęzie, oficerowi 18 pułku piechoty ze Skierniewic

Czytaj dalej
Fot. Justyna Galińska
Katarzyna Michałowska

Nadanie krzyża oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski por. Ignacemu Wałęzie, oficerowi 18 pułku piechoty ze Skierniewic

Katarzyna Michałowska

W środę 26 września w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia Orderów Odrodzenia Polski i Krzyży Niepodległości za zasługi dla Państwa Polskiego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5. lutego 2018 r. krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został m. in. porucznik Ignacy Wałęza (1912-1975).

Aktu przekazania odznaczenia córce Ewie Galińskiej dokonał w imieniu prezydenta dokonał Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Wnioskodawcą nadania odznaczenia był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Dzisiejsza uroczystość odbywa się w czasie szczególnym, w wigilię 79. rocznicy powstania Państwa Podziemnego, w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wysokie odznaczenia państwowe dostali nasi bohaterowie. Wielu z nich niestety nie dożyło, aby mogli odebrać to należne podziękowanie ze strony Rzeczpospolitej. Ale gdyby nie ta postawa, którą chyba najpiękniej i w najkrótszych słowach określiła Inka - po prostu zachowali się jak trzeba w tych trudnych czasach. Trzeba było mieć odwagę, chwycić za broń i walczyć w czasie okupacji oczekując wolnej, suwerennej i niepodległej Polski. Chylę czoła przed bohaterami naszej niepodległości. – mówił w przemówieniu okolicznościowym minister Dera.

Ignacy Wałęza urodził się 21 listopada 1912 roku we wsi Wysokienic w gm. Głuchów. Jego rodzice Ignacy i Cecylia Kielak przeprowadzili się tam z Warszawy przed I wojną światową. Miał dwóch braci Mieczysława i Tadeusza, trzy siostry - Marię, Janinę, Jadwigę oraz dwie siostry przyrodnie - Aniela i Teresa (Kazubskie).
W 1934 r. po ukończeniu Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego im. Grzegorza Piramowicza w Łęczycy i zdaniu matury odbył obowiązkowy Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 26 Dywizji Piechoty przy 18 pułku piechoty w Skierniewicach. Podchorążówkę ukończył w stopniu plutonowego z 6 lokatą na 250 żołnierzy. Następnie w roku szkolnym 1936/37 odbywał obowiązkowe roczne praktyki nauczycielskie w Szkole Powszechnej w Spale, przy której działał Dom Wychowawczy dla sierot zwany „Bursą w Spale”, założony przez panie: prezydentową Michalinę Mościcką i marszałkową Aleksandrę Piłsudską, zaś kierowany był przez wybitną pedagog, Marię Szczawińską.
Od 1937 r. jako podporucznik rezerwy Ignacy Wałęza związany był z macierzystym 18 pułkiem piechoty ze Skierniewic. W kampanii wrześniowej 1939 r. jego szlak bojowy wiódł od miejscowości granicznych w Wielkopolsce po Bitwę nad Bzurą, gdzie bronił bohatersko Sochaczewa waz ze swoim I plutonem 5 kompanii II batalionu 18 pp 26DP Armii Poznań. 15. września 1939 r. odniósł ciężkie rany podczas trzeciej, ostatniej przeprawy na zachodni brzeg Bzury. W czasie okupacji niemieckiej jako oficer ZWZ-AK (ps. „Wasiak”) obwodu „Sroka” Skierniewice szkolił młodzież na kursach podoficerskich i odbierał zrzuty angielskie w okolicach Godzianowa.
Po wojnie poszukiwany przez UB wyjechał wraz z rodziną na ziemie odzyskane. W 1950 r. ukończył Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w Poznaniu (obecna AWF im. Eugeniusza Piaseckiego). Jako nauczyciel i wychowawca związany był przed wojną i w jej trakcie ze szkołami powszechnymi w Skoczykłodach, Wysokienicach, Rzędkowie Starym, po wojnie zaś z liceami w Lęborku, Elblągu, Kartuzach oraz szkołami podstawowymi w Ursusie i Milanówku. Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej Ignacy Wałęza został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1975), nagrodą drugiego stopnia Ministerstwa Oświaty i Wychowania (1972) oraz kilkunastoma dyplomami uznania za rozwój kultury fizycznej i sportu w województwach
gdańskim i warszawskim. Zmarł 5. grudnia 1975 r. w Milanówku.
W latach 1974-1975 Ignacy Wałęza, w trakcie choroby nowotworowej, spisywał swoje wspomnienia, które zdołał symbolicznie doprowadzić do momentu ciężkiego zranienia w oba podudzia od wybuchu szrapnela na zachodnim brzegu Bzury w Sochaczewie dnia 15. września 1939 r. Na podstawie tych nie publikowanych jeszcze pamiętników, wnuczka Justyna Galińska, przygotowuje obecnie film dokumentalny o swoim dziadku w ramach Akademii Filmu Historycznego w Instytucie Pileckiego w Warszawie.

– Cała nasza rodzina jest bardzo szczęśliwa i dumna, iż nasz mąż, ojciec, dziadek i pradziadek został przez Rzeczpospolitą Polską uhonorowany, po latach zapomnienia, za swoje bohaterskie czyny w kampanii wrześniowej 1939 r. i działalność konspiracyjną w AK podczas okupacji niemieckiej. To bardzo ważne, by współcześnie przywracać pamięć nie tylko o Żołnierzach Niezłomnych, czy Powstańcach Warszawskich, ale też o bohaterskich obrońcach Ojczyzny wojny obronnej 1939 r. – skomentowała przyznanie krzyża oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski córka por. Wałęzy, Ewa Galińska.

W pamięci zbiorowej narodu wydarzenia z Sochaczewa 1939 r. są wciąż bardzo mało znane. A jak pisał w swoich wspomnieniach dowódca por. Ignacego Wałęzy, kpt. Antoni Sygnarek (1906-1983), „natarcie 5 kompanii [II batalionu 18 pp] na Sochaczew przez Bzurę, bez mostu, bez amunicji, zawiera o wiele większy ładunek treściowy niż Mickiewiczowska Reduta Ordona, Westerplatte i Wizna”.

Katarzyna Michałowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.