Najładniejsze księżackie szopki nagrodzone
Stało się tradycją, że przed świętami Bożego Narodzenia w Łowiczu rozstrzygany jest konkurs na najładniejszą szopkę z motywami nawiązującymi do miasta nad Bzurą. W tym roku na konkurs odbywający się pod patronatem burmistrza Krzysztofa Kalińskiego nadesłano 35 prac.
Komisja konkursowa oceniała szopki, w których pojawiły się m. in. bazylika katedralna, ratusz oraz łowickie posztówki. Nie zabrakło też nawiązań do księżackiego folkloru. W jednej z szopek obok Świętej Rodziny pojawił się sam burmistrz Krzysztof Kaliński, a w innej postacie ważne dla historii i kultury pelikaniego grodu: etnograf Aniela Chmielińska, założyciel muzeum Władysław Tarczyński czy też historyk Romuald Oczykowski.
W kategorii przedszkoli pierwsze miejsce zdobyła Natalia Białek z Przedszkola nr 7 w Łowiczu. Na drugim miejscu uplasowały się szopki Barbary Dankiewicz z Przedszkola nr 5, a na trzecim Dawida Czerniewskiego z przedszkolnej trójki.
Wśród uczniów podstawówek pierwsze miejsce zdobyła praca Julii Janickiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łowiczu. Komisja doceniła także świąteczne szopki Zuzanny Lach z SP w Głuchowie (II miejsce) oraz Aleksandry Rudnickiej z SP nr 1 w Łowiczu (III miejsce).
Wśród prac wykonanych przez gimnazjalistów za najciekawszą uznano szopkę autorstwa Kacpra Piotrowskiego z Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. Na podium znalazły się także: Izabela Andrzejczyk z Gimnazjum nr 4 (II miejsce) oraz Katarzyna Piesik i Oliwia Janicka (III miejsce) z gimnazjalnej dwójki.
W najstarszej kategorii wiekowej pierwszego i drugiego miejsca nie przyznano. Trzecie natomiast zajęła szopka Laury Piacentino z Łowicza.
Podczas piątkowego (16 grudnia) rozstrzygnięcia burmistrzowskiego konkursu w łowickim muzeum przyznano także nagrody specjalne. Dzieło rodzeństwa Iwo (Przedszkole nr 7)i Hanny Jelonek (SP nr 2) docenił burmistrz Krzysztof Kaliński. Natomiast nagrodę starosty Krzysztofa Figata otrzymała Helena Jabłońska z Przedszkola nr 2.
Maciej Malangiewicz, dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury nagrodził pracę Oliwii Jędrzejuk z SP w Gągolinie Południowym, a Zdzisławowi Kryściakowi, szefowi koła przewodników łowickiego PTTK, najbardziej spodobała się szopka Marka Cały z Domu Pomocy Społecznej w Borówku. Z kolei Marzena Zwierz-Kozanecka, dyrektor łowickiego muzeum nagrodę specjalną przyznała dziełu Kingi Kryściak z Gimnazjum nr 2 w Łowiczu.
Zgłoszone na konkurs szopki można do końca stycznia oglądać w sali barokowej muzeum.