Najłatwiej stracić prawo jazdy w Łodzi, Bełchatowie i Łowiczu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polskapress
Rafał Klepczarek

Najłatwiej stracić prawo jazdy w Łodzi, Bełchatowie i Łowiczu

Rafał Klepczarek

Piraci drogowi są jedną z plag na polskich drogach. Nie inaczej jest w województwie łódzkim, gdzie tylko w tym roku zatrzymano prawa jazdy 1.877 kierowcom z ciężką nogą na gazie. W ubiegłym roku zanotowano 1.193 takie przypadki, a dwa lata temu było ich 1.728.

Ludzie przyzwyczaili się już do tego, że za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym można stracić prawo jazdy na trzy miesiące i często o tym fakcie po prostu zapominają - informuje Mariusz Kajewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu. - Podczas zatrzymania kierowcy za nadmierną prędkość często się zdarza, że dopiero wtedy przypomni on sobie, że za nadmierną prędkość grozi mu utrata uprawnień do kierowania pojazdem i łapie się za głowę. A warto pamiętać, że przy ograniczeniu prędkości do 40 km/godz. wystarczy jechać 91 kilometrów w terenie zabudowanym, aby stracić prawo jazdy - dodaje policjant.

W tym roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali aż 350 praw jazdy za nadmierną prędkość. Rok temu zanotowali 70 takich interwencji, a w 2017 było ich 37.

- Zwiększenie liczby wykrywalności tego typu wykroczeń w tym roku wiąże się z powołaniem do życia specgrupy „Speed”, której jednym z zadań jest eliminowanie z ruchu tych kierowców, którzy w najbardziej drastyczny sposób łamią ograniczenia prędkości - informuje asp. sztab. Daniel Starczewskiz WRD KWP w Łodzi.

Składa się ona z wybranych funkcjonariuszy z sekcji zabezpieczenia autostrad WRD KWP w Łodzi, a także „drogówki” z KMP w Łodzi i działa na terenie całego województwa.

Poza Komendą Miejską Policji w Łodzi (445 zabranych w tym roku praw jazdy) i KWP w Łodzi najbardziej aktywni w ściganiu piratów drogowych są policjanci z Bełchatowa (209 zabranych praw jazdy), Łowicza (122 zatrzymanych dokumentów; rok temu było ich zaledwie 35), Opoczna (92) oraz Zgierza (84).

Większa skuteczność policjantów z Łowicza bierze się stąd, że po kadrowych roszadach nowi funkcjonariusze drogówki w tym roku przeszli szkolenia uprawniające ich do pomiarów prędkości

A jak wygląda ściganie piratów drogowych w Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej? W Skierniewickiem w tym roku policja zatrzymała 49 dokumentów amatorom szybkiej jazdy (przez cały 2018 rok - 31), a w Rawskiem odnotowano 39 takich przypadków (rok temu 43).

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.