Najłatwiej stracić prawo jazdy w Łodzi, Bełchatowie i Łowiczu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polskapress
Rafał Klepczarek

Najłatwiej stracić prawo jazdy w Łodzi, Bełchatowie i Łowiczu

Rafał Klepczarek

Piraci drogowi są jedną z plag na polskich drogach. Nie inaczej jest w województwie łódzkim, gdzie tylko w tym roku zatrzymano prawa jazdy 1.877 kierowcom z ciężką nogą na gazie. W ubiegłym roku zanotowano 1.193 takie przypadki, a dwa lata temu było ich 1.728.

Ludzie przyzwyczaili się już do tego, że za przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym można stracić prawo jazdy na trzy miesiące i często o tym fakcie po prostu zapominają - informuje Mariusz Kajewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu. - Podczas zatrzymania kierowcy za nadmierną prędkość często się zdarza, że dopiero wtedy przypomni on sobie, że za nadmierną prędkość grozi mu utrata uprawnień do kierowania pojazdem i łapie się za głowę. A warto pamiętać, że przy ograniczeniu prędkości do 40 km/godz. wystarczy jechać 91 kilometrów w terenie zabudowanym, aby stracić prawo jazdy - dodaje policjant.

W tym roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali aż 350 praw jazdy za nadmierną prędkość. Rok temu zanotowali 70 takich interwencji, a w 2017 było ich 37.

- Zwiększenie liczby wykrywalności tego typu wykroczeń w tym roku wiąże się z powołaniem do życia specgrupy „Speed”, której jednym z zadań jest eliminowanie z ruchu tych kierowców, którzy w najbardziej drastyczny sposób łamią ograniczenia prędkości - informuje asp. sztab. Daniel Starczewskiz WRD KWP w Łodzi.

Składa się ona z wybranych funkcjonariuszy z sekcji zabezpieczenia autostrad WRD KWP w Łodzi, a także „drogówki” z KMP w Łodzi i działa na terenie całego województwa.

Poza Komendą Miejską Policji w Łodzi (445 zabranych w tym roku praw jazdy) i KWP w Łodzi najbardziej aktywni w ściganiu piratów drogowych są policjanci z Bełchatowa (209 zabranych praw jazdy), Łowicza (122 zatrzymanych dokumentów; rok temu było ich zaledwie 35), Opoczna (92) oraz Zgierza (84).

Większa skuteczność policjantów z Łowicza bierze się stąd, że po kadrowych roszadach nowi funkcjonariusze drogówki w tym roku przeszli szkolenia uprawniające ich do pomiarów prędkości

A jak wygląda ściganie piratów drogowych w Skierniewicach i Rawie Mazowieckiej? W Skierniewickiem w tym roku policja zatrzymała 49 dokumentów amatorom szybkiej jazdy (przez cały 2018 rok - 31), a w Rawskiem odnotowano 39 takich przypadków (rok temu 43).

Rafał Klepczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.