Najlepsi absolwenci wybierają licea. Szkolnictwo zawodowe ma problem

Czytaj dalej
Fot. Marcin Niklewicz
Marcin Niklewicz

Najlepsi absolwenci wybierają licea. Szkolnictwo zawodowe ma problem

Marcin Niklewicz

Pomimo działania Zespołu ds. szkolnictwa zawodowego i cały czas poszerzanej oferty kształcenia w szkołach technicznych, młodzież po gimnazjum niechętnie decyduje się wybór szkoły zawodowej.

W zakończonym właśnie roku szkolnym w szkołach zawodowych, dla których organem prowadzącym jest skierniewicki urząd miasta, uczyło się łącznie 1427 uczniów. Jak informuje Jarosław Chęcielewski, wiceprezydent Skierniewic odpowiedzialny za oświatę, taki poziom utrzymuje się od 3 - 4 lat.
Zainteresowani kształceniem zawodowym mają do wyboru aż dziewięć szkół. Większość placówek miewa jednak problemy z naborem i utworzeniem planowanej liczby oddziałów.
- To efekt słabej zdawalności egzaminu maturalnego, zwłaszcza z matematyki, w szkołach technicznych. Rodzice gimnazjalistów mają obawy przed wysłaniem ich do technikum, bo przecież właśnie matura to furtka do dalszej edukacji - twierdzi Adam Stanecki, radny i członek komisji oświaty skierniewickiej rady miasta.
Jak zauważa wiceprezydent Chęcielewski, zdawalność matury nie wynika z niskiej jakości nauczania w technikach, lecz przede wszystkim z potencjału uczniów, którzy trafiają do szkół zawodowych.
- Do technikum trafiają zwykle gimnazjaliści z niższą średnią ocen, ci z lepszymi wynikami wybierają licea - wyjaśnia wiceprezydent.
I kółko się zamyka...
Niskiemu zainteresowaniu kształceniem zawodowym starają się zaradzić dyrektorzy poszczególnych placówek. Powstają nowe kierunki kształcenia, nawiązywana jest współpraca z przedsiębiorcami (praktyki zawodowe), szkoły przystępują do projektów, umożliwiających uczniom również praktyki zagraniczne.
- Cały czas wykonujemy kroki, żeby zmienić tę niekorzystną tendencję w szkolnictwie zawodowym - przekonuje wiceprezydent Chęcielewski.

Marcin Niklewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.