Natalia Zwolińska

Najnowocześniejszy sprzęt, specjaliści oraz... złe warunki

Najnowocześniejszy sprzęt, specjaliści oraz... złe warunki
Natalia Zwolińska

Oddział Noworodków skierniewickiego szpitala. Świetny sprzęt, wykwalifikowani pracownicy, ale warunki lokalowe niestety nadal dalekie od standardów oczekiwanych przez kobiety, które właśnie zostały mamami.

W Skierniewickim szpitalu rodzą mieszkanki miasta oraz powiatu. Kobiety są w bardzo różnym wieku. Zdarzają się niepełnoletnie, najczęściej 16-latki. Są też panie po 40. Nie ma zasady, kto jest lepszą matką. Wszystkie panie, którym przyszło rodzić w ostatnim czasie w skierniewickim szpitalu chwalą opiekę, narzekają natomiast na warunki w jakich muszą przebywać.

- Niestety, za nowoczesnym sprzętem, ciągle rozwijającą i szkolącą się kadrą medyczną nie ma odpowiednich warunków lokalowych. Ostatni remont przeprowadzony był ponad 20 lat temu. Kosmetyka oddziału i malowanie ścian daje wprawdzie poczucie czystości, ale przecież nie o to tak naprawdę chodzi. Oddział nie spełnia oczekiwań i standardów lokalowych rodzących w szpitalu kobiet. Na wszystkie młode matki przebywające na oddziale przypadają dwie toalety i dwa natryski. Stan sanitariatów pozostawia wiele do życzenia. W związku z prowadzoną akcją „DBAMY O (S)POKÓJ MAMY” udało się zgromadzić pewne środki finansowe, ale potrzeby są znacznie większe - mówi dr n. med. Elżbieta Jędrzejewska, ordynator oddziału.

Na oddziale noworodków zostały wydzielone i dobrze wyposażone: sala wcześniaków oraz sala intensywnej terapii dla noworodków. To, oraz wysokie kwalifikacje personelu medycznego sprawiły, że w szpitalu przyjmowane są porody wcześniaków, można planowo kończyć ciąże powikłane cukrzycą, ciąże bliźniacze. Bezpiecznie mogą urodzić się noworodki z wrodzonymi wadami, bo przecież nie zawsze i nie wszystkie nieprawidłowości anatomiczne płodu uda się wcześniej stwierdzić.

Opieka perinatalna w Polsce jest realizowana na trzech poziomach referencyjności. Oddział Noworodków szpitala od września 2017 roku realizuje procedury na II stopniu opieki. To duże osiągnięcie i jednocześnie mobilizacja do podnoszenia standardu leczenia. Do końca 2019 roku przyjęto 121 noworodków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. 21 dzieci korzystało ze wspomagania oddechu własnego w układzie donosowego CPAP, a 6 dzieci ze względu na nasilone objawy niewydolności oddechowej musiało być zaintubowanych i podłączonych do respiratorów.

- U nich prowadzono sztuczną wentylację. W tej krótkiej statystyce nie uwzględniono tych noworodków, które zaraz po porodzie w pierwszych godzinach życia były intubowane i transportowane do Łodzi „karetką N”. Bez posiadanego sprzętu, fachowej wiedzy i umiejętności personelu medycznego to na pewno byłoby niemożliwe - mówi dr n. med. Elżbieta Jędrzejewska, Ordynator Oddziału Noworodków.

Natalia Zwolińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.