Najpierw siedem mieszkań modułowych, później blok

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

Najpierw siedem mieszkań modułowych, później blok

Roman Bednarek

Miasto wróciło do koncepcji budowy mieszkań socjalnych w systemie modułowym. Tak jak wcześniej planowano, mają one powstać przy ul. Waryńskiego, przy wejściu do parku miejskiego.

Jeszcze kilka tygodni temu miasto rozważało trzy koncepcje pozyskania mieszkań socjalnych. Pierwsza zakładała zagospodarowanie bloków mieszkalnych w odległym o 15 km od Skierniewic Raduczu. Budynki te należą do Służby Ochrony Państwa (dawnego BOR), która w Raduczu ma swój ośrodek szkoleniowy.

Władze miasta nie wykluczały również nabycia w tym celu dawnego biurowca Zatry, aby przerobić go na budynek mieszkalny.

Trzecia możliwość, to budowa mieszkań socjalnych w tak zwanym systemie modułowym. Miasto przygotowało się do takiej inwestycji już w 2017 roku. Zaplanowano, że mieszkania kontenerowe powstaną przy ul. Waryńskiego, tuż przy wejściu do zabytkowego parku. Ogłoszono kilka przetargów na to zadanie, ale każdy z nich skończył się fiaskiem, bo potencjalni wykonawcy zażądali więcej pieniędzy, niż miasto miało na ten cel zarezerwowane w budżecie.

- Ostatnio postanowiliśmy, że wrócimy do budowy mieszkań w systemie modułowym przy ul. Waryńskiego - informuje wiceprezydent Eugeniusz Góraj. - Na najbliższej sesji rady miasta zabezpieczymy w budżecie 500 tys. złotych na ten cel a potem ogłosimy przetarg .

Jak nam powiedziała Grażyna Gruchała, naczelnik wydziału inwestycji kubaturowych w urzędzie miasta, powstanie w ten sposób 7 mieszkań o różnej wielkości. Jedno z nich będzie przeznaczone dla czterech osób, dwa będą jednoosobowe, a w czterech będzie można umieścić po trzy osoby. Ogólna powierzchnia tych mieszkań wyniesie 133 metry kw.

Miasto jednak potrzebuje znacznie więcej mieszkań socjalnych - niedawno wiceprezydent Góraj oszacował, że 70 takich lokali rozwiązałoby problem.

- Miasto rzeczywiście potrzebuje więcej takich mieszkań - przyznaje wiceprezydent. - Dlatego przygotowujemy się do zbudowania bloku, który zawierałby 40-60 lokali mieszkalnych. W tej chwili jesteśmy na etapie poszukiwania działki, na której taki budynek mógłby stanąć. Musimy to sfinalizować do połowy kadencji, a w najgorszym wypadku do jej końca.

Warto przypomnieć, że przeciwko planowanej przy ul. Waryńskiego protestowali dwa lata temu mieszkańcy tej ulicy oraz ulicy Sierakowickiej. Negatywnie na temat takiej lokalizacji mieszkań socjalnych wypowiedział się również konserwator zabytków.

Roman Bednarek

dziennikarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.