Najwyższe oznaczenie w kraju prezentem dla druhów z Łowicza z okazji 140-lecia jednostki

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Najwyższe oznaczenie w kraju prezentem dla druhów z Łowicza z okazji 140-lecia jednostki

Rafał Klepczarek

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łowiczu w niedzielę (16 czerwca) świętowali 140. urodziny jednostki. Z okazji jubileuszu OSP w Łowiczu została odznaczona przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP medalem honorowym im. Bolesława Chomicza. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane druhom w naszym kraju.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się w kościele pijarskim, gdzie ks. Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej odprawił nabożeństwo w intencji strażaków. Po jego zakończeniu uczestnicy przeszli w asyście orkiestry na teren muszli koncertowej na miejskich błoniach, gdzie odbyły się dalsze uroczystości rocznicowe.

W ich ramach wręczono strażackie odznaczenia. Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP nagrodził druha Krzysztofa Dałka Złotym Znakiem Z OSP RP.

Z kolei złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Franciszek Gąsecki, Sławomir Król, Zbigniew Okraska oraz Dariusz Żelaźkiewicz. Srebrne odznaczenia tego typu trafiły natomiast do Bogumiła Gałaja, Radosława Iwańskiego, Dariusza Kołodziejczyka, Jacka Rutkowskiego, Jarosława Rybusa i Kamila Urbanka, a brązowe do: Roberta Chodorskiego, Łukasza Gałaja i Konrada Nogi.

Podczas niedzielnego jubileuszu wręczono także oznaki wzorowego strażaka. Dostali je: Damian Barański, Adrian Czapnik, Remigiusz Juchniewicz, Anna Papuga oraz Patryk Tarnowski. Tego dnia blisko 40 druhów otrzymało odznaki za wysługę lat. Najdłuższy, bo 55-letni staż w OSP w Łowiczu ma Andrzej Dzięgiel.

W dalszej części rocznicowego spotkania nastąpiło oficjalne przekazanie strażakom średniego wozu bojowego marki Man. Jest to piąty samochód gaśniczy wykorzystywany przez strażacką jednostkę, której prezesem jest Marek Przyżycki. Liczy ona 84 druhów, z których 38 jest przeszkolonych do brania udziału w akcjach gaśniczo-ratunkowych.

Niedzielną imprezę uświetnił koncert orkiestry dętej ZHP-OSP z Uniejowa oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Solczanie” z litewskich Solecznik.

Na rocznicowe obchody do Łowicza przyjechali strażacy z Francji i Litwy. Ci pierwsi z zaprzyjaźnionego z miastem nad Bzurą Montoire-sur-le-Loir, a drudzy z Solecznik, które zamieszkuje wielu Polaków.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.