Łukasz Saptura

Narodowe Czytanie już w najbliższą sobotę w całym kraju

Narodowe Czytanie już w najbliższą sobotę w całym kraju Fot. Archiwum
Łukasz Saptura

Po raz kolejny biblioteki publiczne z naszego regionu włączyły się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W sobotę 4 września usłyszeć będzie można fragment jednego z najważniejszych utworów literackich z początku ubiegłego wieku. Będzie to dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Jak będzie wyglądało wspólne czytanie klasyki?

„Narodowe Czytanie” jest organizowane po raz dziesiąty. W poprzednich latach lekturą były między innymi „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy „Balladyna” Juliusza Słowackiego. W tym roku wybór padł na „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

- To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” - czytamy w specjalnie napisanych na okazję „Narodowego Czytania” w liście prezydent Andrzeja Dudy. - „Wszystko to sprawia, że dramat ten od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Dowodem tego są także jego liczne inscenizacje teatralne oraz udane adaptacje telewizyjne i filmowe”.

MBP w Skierniewicach zaprasza od godziny 16 do wspólnego czytania na skwer przy ulicy Szarych Szeregów 6 na osiedlu Widok między filią numer 1 biblioteki, a przedszkolem nr 13. W tym miejscu „Narodowe Czytanie” w skierniewickiej biblioteki będzie organizowane po raz pierwszy. W poprzednich latach odbywało się w budynku Centrum Kultury i Sztuki.

Fragment „Moralności pani Dulskiej” będą czytać znani skierniewiczanie, między innymi: Agnieszka Bukowska-Gierach (dyrektor Przedszkola nr 3), Anna Janus (dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Prusa) i Jacek Stępowski (prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic). Natomiast III akt przedstawią pracownicy Centrum Kultury i Sztuki, którzy - można powiedzieć - mają premierę za sobą. Jeszcze przed wakacjami nagrali słuchowisko, które cały czas jest dostępne na mediach społecznościowych CKiS.

PBP w Łowiczu przygotowała plenerową odsłonę „Narodowego Czytania” na dziedzińcu łowickiego Muzeum. - Utwór będą czytać członkowie Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Klubu Seniora ,,Radość”. Po występach odbędzie się koncert kwartetu smyczkowego ,,Luna”. Ten zespół zabierze słuchaczy w podróż po największych przebojach muzyki filmowej. Będzie można usłyszeć m.in. tango z filmu ,,Zapach kobiety”, czy motyw przewodni z ,,Ojca chrzestnego”.

- W międzyczasie na wszystkich chętnych będzie czekała herbata oraz słodki poczęstunek. Czytelnicy, którzy przyjdą z własnym egzemplarzem ,,Moralności pani Dulskiej”, będą mogli złożyć na nim pamiątkowy stempel - mówi Edyta Przybylska z łowickiej Powiatowej Biblioteki Publicznej. W Łowiczu akcja odbędzie się w niedzielę 5 września.

Początek o godzinie 15.

W Rawie Mazowieckiej „Narodowe Czytanie” zorganizowane zostanie w czwartek 9 września wspólnie przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, które zapraszają do altany parkowej w samo południe.

Łukasz Saptura

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.