Redakcja

Narodowy Fundusz Zdrowia: rodzice odłożyli wizyty u lekarza i badania dzieci

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że zapłaci za leczenie w poradni oraz w szpitalu za każde leczone dziecko Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że zapłaci za leczenie w poradni oraz w szpitalu za każde leczone dziecko
Redakcja

Z początkiem roku zniesiono limity na leczenie dzieci i młodzieży do 18. roku życia, oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za leczenie w poradni i szpitalu każdego dziecka. To, kiedy zostaniemy przyjęci do lekarza zależy już tylko od możliwości organizacyjnych placówek medycznych.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że wielu rodziców odłożyło, z obawy przed zakażeniem, zaplanowane wcześniej wizyty i badania u specjalistów, rutynowe bilanse dla dzieci czy wizytę u stomatologa.

Czas na powrót do leczenia i profilaktyki! Wszystkie zasady leczenia dzieci, ich przywileje oraz placówki, z którymi NFZ podpisał umowy można uzyskać po numerem bezpłatnej całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590

Dziecko u lekarza POZ

Od 16 marca zmieniły się zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarz pierwszego kontaktu nie może, poza kilkoma sytuacjami, narzucić Ci wizyty dziecka w formie teleporady. To ty wybierasz, jaką formę wizyty dziecka preferujesz.

Twój lekarz nie może odmówić Ci bezpośredniej wizyty, gdy:

· Nie wyrażasz zgody na teleporadę

· Dziecko cierpisz na przewlekłą chorobę i nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy.

· Istnieje podejrzenie choroby nowotworowej.

· Twoje dziecko nie ma jeszcze 6 lat.

· To pierwsza wizyta dziecka u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, których wskazałeś w jego deklaracji wyboru.

Ważne dla rodziców i opiekunów: jeśli lekarz odmawia przyjęcia dziecka bezpośrednio w placówce, zadzwoń na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 i zgłoś tę oraz inne nieprawidłowości.

U stomatologa i ortodonty

Zdrowe uzębienie ma wpływ na prawidłowy rozwój narządu żucia, przyjmowanie pokarmów, rozwój mowy.

Próchnica zębów mlecznych to ryzyko rozwoju tej choroby w uzębieniu stałym. Należy zatem dbać o higienę jamy ustnej od pierwszego wyrzynającego się zęba.

W Łódzkiem można skorzystać z wielu gabinetów stomatologicznych specjalizujących się w leczeniu dzieci i w tych, w których stomatolodzy leczą zęby zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

· Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się już w pierwszym roku życia dziecka.

· Każda kolejna wizyta - nie rzadziej niż co 6 miesięcy.

· Stomatolog może nałożyć na powierzchnię zębów dla dzieci do 6 roku życia lakier z wysoką zawartością fluoru. Jest to lakierowanie. Stosuje się je co 3 lub 6 miesięcy - o częstości decyduje lekarz.

· Innym zabiegiem jest lakowanie. Polega na mechanicznym zabezpieczeniu dostępu bakterii do najbardziej narażonych na próchnicę zagłębień zębów trzonowych.

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

Dzieci i młodzież wraz z rodzicami mogą skorzystać z oferty tych ośrodków bez skierowania.

Ośrodki udzielą pomocy tym dzieciom, które nie potrzebują diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii.

W przypadku wielu zaburzeń psychicznych, pojawiających się w dzieciństwie, można bowiem udzielić skutecznej pomocy za pomocą takich interwencji jak psychoterapia indywidualna i grupowa, terapia rodzinna czy praca z grupą rówieśniczą. Warunkiem jest wczesna reakcja na pojawiające się problemy. Pozwala to nie dopuścić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego pacjenta i uniknąć leczenia na oddziale psychiatrycznym, które jest często trudnym doświadczeniem dla młodej osoby. W ośrodku można skorzystać z:

· porada psychologiczno-diagnostyczna

· porada psychologiczna

· sesje psychoterapii indywidualnej, grupowej, rodzinnej, wsparcia psychospołecznego,

· wizyty domowe lub środowiskowe

WAŻNE! Jeśli w twoim powiecie nie ma jeszcze takiego ośrodka, możesz skorzystać z pomocy tych w innych powiatach lub poradni psychologicznych i zdrowia psychicznego. Lista ośrodków dostępna jest na stronie internetowej ŁOW NFZ w zakładce Dla pacjenta lub pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

Internetowe Konto Pacjenta dla mamy i taty

Do tej pory dostęp do Internetowego Konta Pacjenta dziecka miał ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Teraz rodzic, który ma taki dostęp, może upoważnić do wglądu i działań na IKP dziecka drugiego rodzica (zawsze możesz cofnąć to upoważnienie).

Zrobisz to po zalogowaniu na swoim IKP w zakładce „Uprawnienia” a następnie „Konta Twoich dzieci”. Osoba upoważniona będzie miała dostęp do konta dziecka z poziomu swojego Internetowego Konta Pacjenta w zakładce „Uprawnienia > Konta Twoich dzieci”

Pozostało jeszcze 2% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł tygodniowo.

    już od
    2,46
    /tydzień
Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.