Z początkiem roku zniesiono limity na leczenie dzieci i młodzieży do 18. roku życia, oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za leczenie w poradni i szpitalu każdego dziecka. To, kiedy zostaniemy przyjęci do lekarza zależy już tylko od możliwości organizacyjnych placówek medycznych.
Epidemia koronawirusa spowodowała, że wielu rodziców odłożyło, z obawy przed zakażeniem, zaplanowane wcześniej wizyty i badania u specjalistów, rutynowe bilanse dla dzieci czy wizytę u stomatologa.
Czas na powrót do leczenia i profilaktyki! Wszystkie zasady leczenia dzieci, ich przywileje oraz placówki, z którymi NFZ podpisał umowy można uzyskać po numerem bezpłatnej całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590
Dziecko u lekarza POZ
Od 16 marca zmieniły się zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej.
Lekarz pierwszego kontaktu nie może, poza kilkoma sytuacjami, narzucić Ci wizyty dziecka w formie teleporady. To ty wybierasz, jaką formę wizyty dziecka preferujesz.
Twój lekarz nie może odmówić Ci bezpośredniej wizyty, gdy:
· Nie wyrażasz zgody na teleporadę
· Dziecko cierpisz na przewlekłą chorobę i nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy.
· Istnieje podejrzenie choroby nowotworowej.
· Twoje dziecko nie ma jeszcze 6 lat.
· To pierwsza wizyta dziecka u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, których wskazałeś w jego deklaracji wyboru.
Ważne dla rodziców i opiekunów: jeśli lekarz odmawia przyjęcia dziecka bezpośrednio w placówce, zadzwoń na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 i zgłoś tę oraz inne nieprawidłowości.
U stomatologa i ortodonty
Zdrowe uzębienie ma wpływ na prawidłowy rozwój narządu żucia, przyjmowanie pokarmów, rozwój mowy.
Próchnica zębów mlecznych to ryzyko rozwoju tej choroby w uzębieniu stałym. Należy zatem dbać o higienę jamy ustnej od pierwszego wyrzynającego się zęba.
W Łódzkiem można skorzystać z wielu gabinetów stomatologicznych specjalizujących się w leczeniu dzieci i w tych, w których stomatolodzy leczą zęby zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
· Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się już w pierwszym roku życia dziecka.
· Każda kolejna wizyta - nie rzadziej niż co 6 miesięcy.
· Stomatolog może nałożyć na powierzchnię zębów dla dzieci do 6 roku życia lakier z wysoką zawartością fluoru. Jest to lakierowanie. Stosuje się je co 3 lub 6 miesięcy - o częstości decyduje lekarz.
· Innym zabiegiem jest lakowanie. Polega na mechanicznym zabezpieczeniu dostępu bakterii do najbardziej narażonych na próchnicę zagłębień zębów trzonowych.
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży
Dzieci i młodzież wraz z rodzicami mogą skorzystać z oferty tych ośrodków bez skierowania.
Ośrodki udzielą pomocy tym dzieciom, które nie potrzebują diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii.
W przypadku wielu zaburzeń psychicznych, pojawiających się w dzieciństwie, można bowiem udzielić skutecznej pomocy za pomocą takich interwencji jak psychoterapia indywidualna i grupowa, terapia rodzinna czy praca z grupą rówieśniczą. Warunkiem jest wczesna reakcja na pojawiające się problemy. Pozwala to nie dopuścić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego pacjenta i uniknąć leczenia na oddziale psychiatrycznym, które jest często trudnym doświadczeniem dla młodej osoby. W ośrodku można skorzystać z:
· porada psychologiczno-diagnostyczna
· porada psychologiczna
· sesje psychoterapii indywidualnej, grupowej, rodzinnej, wsparcia psychospołecznego,
· wizyty domowe lub środowiskowe
WAŻNE! Jeśli w twoim powiecie nie ma jeszcze takiego ośrodka, możesz skorzystać z pomocy tych w innych powiatach lub poradni psychologicznych i zdrowia psychicznego. Lista ośrodków dostępna jest na stronie internetowej ŁOW NFZ w zakładce Dla pacjenta lub pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.
Internetowe Konto Pacjenta dla mamy i taty
Do tej pory dostęp do Internetowego Konta Pacjenta dziecka miał ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Teraz rodzic, który ma taki dostęp, może upoważnić do wglądu i działań na IKP dziecka drugiego rodzica (zawsze możesz cofnąć to upoważnienie).
Zrobisz to po zalogowaniu na swoim IKP w zakładce „Uprawnienia” a następnie „Konta Twoich dzieci”. Osoba upoważniona będzie miała dostęp do konta dziecka z poziomu swojego Internetowego Konta Pacjenta w zakładce „Uprawnienia > Konta Twoich dzieci”
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł tygodniowo.
już od
2,46 ZŁ /tydzień