Nasza Rawka rzeką roku
Rawka została wybrana Rzeką Roku 2014 w plebiscycie Klubu Gaja. Okolicznościowe plakietki otrzymali szefowie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, przez który przepływa Rawka, a tymczasem Sebastian Jędryka ze skierniewickiego Stowarzyszenie Liderów Zgoda uważa, że nagroda dla rzeki Rawki została przyznana na kredyt.
Rawka została Rzeką Roku 2014. W internetowym głosowaniu, organizowanym przez Klub Gaja – Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne będące jedną z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce – oddano na nią 7.403 głosy.
– Urząd miasta włączył się do tego plebiscytu, na naszych stronach internetowych namawialiśmy internautów do klikania na Rawkę – mówi Leszek Trębski, prezydent Skierniewic.
O Skierniewicach można powiedzieć, że jest miastem trzech rzek: od południowo-zachodniej strony fragmentem granicy miasta jest rzeka Pisia, od wschodu granicę o długości około półtora kilometra tworzy rzeka Rawka, zaś przez środek Skierniewic przepływa Łupia (w dalszym biegu nosząca nazwę Skierniewka).
Miasto, promujące się jako przyszłe uzdrowisko, mogłoby wykorzystać takie walory. Ale do tej pory tego nie robiło, przedstawiciela ratusza nie było nawet podczas uroczystego przekazania statuetek Rzeki Roku 2014, jakie Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, wręczył wójtowi gminy Puszcza Mariańska i przedstawicielom Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Prezydent Skierniewic tłumaczy, że urząd nie został zaproszony na tę uroczystość i zapewnia, że przyznany Rawce tytuł będzie wykorzystywany w materiałach promocyjnych miasta.
– Na pewno tytuł Rzeki Roku będziemy łączyć z uzdrowiskiem, obok Zwierzyńca Królewskiego oraz Puszczy Bolimowskiej – mówi Leszek Trębski.
Oprócz promocji, władze miasta zamierzają zbudować miejsce biwakowe dla kajakarzy przy młynie na osiedlu Rawka. To wymaga jednak uzgodnień z właścicielem terenu.
Tymczasem Sebastian Jędryka ze skierniewickiego Stowarzyszenie Liderów Zgoda uważa, że nagroda dla rzeki Rawki została przyznana na kredyt.
– Już teraz wiadomo, że w kwietniu przyszłego roku znad Świdra przyjedzie do nas 30 osób. Kiedy i gdzie powstanie, lub zacznie działać zaplecze turystyczne, informacja turystyczna czy zaplecze hotelarskie dla przyjezdnych z całej Polski, którzy poznali Rawkę w ramach akcji – pyta retorycznie.
Sebastian Jędryka zwraca też uwagę, że nad nagrodzoną rzeką brak nawet koszy na śmieci, by kajakarze czy rodziny wybierające się tu na piknik mieli gdzie wyrzucić śmieci, które obecnie lądują w przybrzeżnych krzakach lub wprost w rzece.
***
Konkurs Rzeka Roku prowadzony jest w ramach programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja. W ramach programu wraz z Klubem Gaja blisko 148.000 osób otoczyło opieką 688 akwenów w 1295 miejscach w Polsce. Program Zaadoptuj Rzekę objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Program dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Partner strategiczny: Fundacja PKO BP. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.