Nauczyciel Roku 2015/16. Prezentacja pierwszych kandydatów
Rozpoczynamy plebiscyt na Nauczyciela Roku a Rodzice i uczniowie mogą zgłaszać swoje kandydatki i kandydatów do tytułu. Czekamy na zgłoszenia pedagogów ze skierniewickich szkół.
Stara się zrozumieć uczniów i jest dla nich autorytetem? Ciekawie prowadzi lekcje i doskonale tłumaczy zawiłości wykładanego przedmiotu? Jest sprawiedliwy, zaangażowany w swoją pracę i lubiany w szkole? To idealny kandydat do plebiscytu Nauczyciel Roku. Przedstawiamy pierwsze kandydatki do tytułu.
Edyta Salamon, Szkoła Podstawowa nr 2
Jest nauczycielką wychowania wczesnoszkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 w Skierniewicach. W tym roku obchodzi 25-lecie pracy zawodowej.
- Śmiało mogę powiedzieć, że praca w szkole jest moją prawdziwą pasją - zdradza pani Edyta. - Już w drugiej klasie szkoły podstawowej wiedziałam czym będę się w życiu zajmowała. Pasja zrodziła się we mnie dzięki mojej ówczesnej wychowawczyni, Zofii Glejzer.
Edycie Salamon praca z dziećmi przynosi ogromną satysfakcję i radość.
- Uwielbiam ten błysk w oku, gdy coś zaczyna ich interesować, zaczynają rozumieć - mówi z uśmiechem. Pani Edyta dostrzega też ciemne strony zawodu.
- Nie cierpię tej całej papierkowej roboty - mówi. - Jednak reszta nad tym wszystkim bierze górę.
Edyta Salamon całe swoje życie zawodowe związała z SP nr 2. Ma bardzo dobry kontakt z uczniami, uczy już kolejne pokolenia.
- To miłe, gdy uczniowie zapraszają na śluby, a na ulicy mówią „dzień dobry” - uśmiecha się. - Mam też uczennice, które same zostały nauczycielkami.
Małgorzata Antoniak, Zespół Szkół Integracyjnych
Nauczycielka wychowania wczesnoszkolnego w Zespole Szkół Integracyjnych w Skierniewicach decyzję o zostaniu nauczycielem podjęła tuż po narodzinach swojej córeczki.
- Dzięki Marysi zrozumiałam, że opieka nad dziećmi przynosi mi tyle satysfakcji, że chcę się tym zajmować zawodowo - wyjaśnia pani Małgorzata. Wcześniej pracowała też w przedszkolu, w ZSI uczy pierwszy rok. - Postanowiłam wybrać tych najmłodszych. Dają dużo radości i są bardzo szczere - śmieje się.
Iwona Tartanus, Gimnazjum nr 3
Prowadzi zajęcia techniczne i artystyczne w Gimnazjum nr 3 w Skierniewicach oraz socjoterapeutyczne w Szkole Podstawowej nr 1 w Skierniewicach.
Jak wyznaje decyzja o zostaniu nauczycielem zapadła samoistnie.
- Skończyłam pedagogikę resocjalizacyjną, po niej trafiłam na staż do Fundacji Chodźmy Razem. Tam się wszystko zaczęło - wspomina. Pani Iwona prowadziła zajęcia na fundacyjnej świetlicy. Praca na rzecz innych coraz bardziej satysfakcjonowała, a zajęcia manualne okazały się trafionymi w sedno.
Justyna Kulig, Zespół Szkół Zawodowych nr 1
Anglistka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Skierniewicach.
Uczy od 15 lat, a w ZSZ nr 1 pracuje od 2003 roku. Obecnie jest wychowawczynią drugiej klasy. To zaangażowany opiekun samorządu i organizatorka akcji charytatywnych, które mają na celu niesienie pomocy potrzebującym uczniom.
- W pracy najbardziej cenię kontakt z młodymi ludźmi - przyznaje Justyna Kulig. - Dzięki nim wciąż mam energię i chęć do działania.
Nauczycielka mocno angażuje się w promocję szkoły, a jej wielką miłością są koty.
- Prowadzę hodowlę kotów brytyjskich - uśmiecha się pani Justyna. Anglistka prywatnie jest mężatką i mamą dwójki dzieci.
Agata Michalak, Gimnazjum nr 1
Swoją drogę zawodową rozpoczęła od Szkoły Podstawowej nr 7 w Skierniewicach, a od 15 lat uczy w Gimnazjum nr 1. Przyznaje, że praca z dziećmi w wieku gimnazjalnym daje jej największą satysfakcję.
- Przez rok uczyłam w liceum i brakowało mi energii gimnazjalistów - uśmiecha się pani Agata.
Dla nauczycielki bardzo ważna jest dobra komunikacja z rodzicami dzieci. O ile rodzic pozostaje z wychowawcą w kontakcie, z reguły nie ma problemów z dzieckiem.
- Wiem, że wiele wymagam, ale stawianie wysoko poprzeczki ma sens - tłumaczy nauczycielka.
Zaangażowana w pracę nie znajduje wiele czasu dla siebie, jeśli jednak ma wolną chwilę, to czyta. Ostatnio dużą przyjemność sprawia jej jazda na rowerze, odkryła też uroki siłowni na świeżym powietrzu. Pani Agata jest mężatką, mamą Michała i Janka.
Nasz plebiscyt
Przyjmujemy zgłoszenia nauczycieli i prezentujemy ich sylwetki w kolejnych numerach tygodnika „ITS”. Następnie startujemy z głosowaniem, które przebiegać będzie w następujący sposób: głosowanie przez kliknięcie, głosowanie przez FB oraz za pomocą sms.
W kolejnych tygodniach będziemy Państwu przypominać kandydatów i informować o wynikach głosowania.
Zwycięzców zaprezentujemy na łamach gazety, z każdym przeprowadzimy wywiad, a następnie przyjdzie czas na uhonorowanie najlepszych pedagogów.
Zapraszamy do wspólnej zabawy! Zgłoście swoich nauczycieli (adres its@dziennik.lodz.pl), a później wspierajcie ich w głosowaniu.