Nauczyciele strajkują, my prześwietlamy ich majątki [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Redakcja

Nauczyciele strajkują, my prześwietlamy ich majątki [ZDJĘCIA]

Redakcja

Minął pierwszy tydzień strajku szkolnego. Głównym postulatem protestujących jest podwyżka wynagrodzeń. Sprawdzamy, ile zarabiają i jakim majątkiem dysponują nauczyciele z naszego regionu.

Pomimo strajku w oświacie udało się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne i wszystko wskazuje, że odbędą się też zaplanowane na przedświąteczny tydzień egzaminy ósmoklasistów. Zagrożone mogą być matury - ze strony strajkujących napływają sygnały, że nie będą klasyfikować uczniów, co jest równoznaczne z niedopuszczeniem ich do egzaminów maturalnych.
Głównym postulatem strajkujących jest podwyżka wynagrodzeń. Początkowo nauczyciele domagali się wzrostu płac o 1 tys. złotych miesięcznie, w trakcie negocjacji ze stroną rządową wysunęli żądanie 30 - procentowej podwyżki (co w przypadku najlepiej zarabiających nauczycieli dyplomowanych wychodzi mniej więcej na to samo).
Minimalne wynagrodzenia nauczycieli określa rozporządzenie ministerialne. Stawki uzależnione są od stopnia awansu zawodowego oraz przygotowania pedagogicznego i wykształcenia. Do tej tzw. podstawy dochodzi dodatek stażowy. Nauczycielskie wynagrodzenie uzupełniają dodatki - motywacyjny i funkcyjny. O ich wysokości decydują samorządy.
Nauczyciele, poza dyrektorami szkół, którym prawo nie pozwala na udział w strajku, nie składają oświadczeń majątkowych. Składają je jednak ci spośród nich, którzy działają w samorządzie. W naszym regionie w radach miast zasiada w sumie sześcioro nauczycieli. Na kolejnych kartach publikujemy ich oświadczenia majątkowe, złożone na początku obecnej kadencji samorządu, czyli w listopadzie 2018 roku.
Podane dochody, choć nie zawsze jest to zaznaczone w oświadczeniu, najczęściej dotyczą kwot brutto. Dotyczą okresu od stycznia do października 2018 roku.

Redakcja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.