NFZ odpowiada w sprawie skierniewickiego szpitala
Po naszym artykule z ubiegłego tygodnia pt. „Szpital nie będzie się już odwoływał”, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ nadesłała komentarz Pacjenci mogą się czuć bezpiecznie.
Prezes NFZ utrzymał w mocy zaskarżoną przez WSZ w Skierniewicach decyzję dyrektora ŁOW NFZ. Prezes uznał ustalenia i argumentację dyrektora ŁOW NFZ dotyczące odrzucenia protesty szpitala w Skierniewicach za prawidłowe.
W przypadku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. St. Rybickiego w Skierniewicach Prezes NFZ wskazał, że przepisy, na które powołuje się Szpital, nie mogą stanowić podstawy do fakultatywnego „warunkowego” (to określenie Szpitala) zakwalifikowania świadczeniodawcy na określony poziom PSZ. Ponadto Prezes NFZ rozpatrzył wszelkie możliwe przesłanki przewidziane w przepisach prawa możliwe do zastosowania obniżenia kryteriów kwalifikacyjnych do zakwalifikowania odwołującego na II poziom PSZ. Żadne z przedmiotowych kryteriów nie ma zastosowania, czego skutkiem jest kwalifikacja placówki na I poziom.
Odnośnie zakwalifikowania profili okulistyka i otolaryngologia do PSZ Prezes, w ślad za dyrektorem ŁOW NFZ, podkreślił, że szpital udziela tych świadczeń w trybie planowym co jest powodem ich niezakwalifikowania do PSZ.
Podkreślamy, że świadczeniodawca będzie mógł brać udział w planowanych konkursach ofert na świadczenia, które znalazły się poza PSZ. Dyrektor Artur Olsiński informował Dyrektora Szpitala w Skierniewicach o gotowości ogłoszenia postępowania na świadczenia okulistyczne w trybie pełnej hospitalizacji, czyli , z punktu widzenia dostępności pacjentów do świadczeń, najkorzystniejszego dla pacjentów. Na tym obszarze Szpital w Skierniewicach właściwie nie miał konkurencji…
Niestety, dyrektor Szpitala w Skierniewicach poinformował ŁOW NFZ, że nie jest gotowy do udzielania świadczeń w trybie pełnej hospitalizacji wbrew zapowiedziom medialnym (cyt. za „Dziennikiem Łódzkim” - System pracy tych oddziałów na całodobowy jesteśmy w stanie zmienić w każdej chwili, wystarczy decyzja administracyjna oraz zespół lekarzy i pielęgniarek, który umożliwi prowadzenie takich świadczeń przez całą dobę - mówi Dariusz Klimczak).
Natomiast Łódzki OW NFZ ogłosił już m.in. postępowanie konkursowe w zakresie otolaryngologii realizowanej w trybie pełnej hospitalizacji. Postępowanie ogłoszono na dotychczasowym obszarze zabezpieczenia świadczeń. Kwota rocznej umowy to 1 milion zł! Umowa zostanie podpisana do 30.6.2021 r. W postępowaniu może wziąć udział Szpital, który do tej pory realizował świadczenia w zakresie otolaryngologii pełnej. Jeśli o trzyma kontrakt - te świadczenia będą lepiej dostępne dla pacjentów.
Ponadto w nawiązaniu do dzisiejszego artykułu dostępność do świadczeń medycznych w powiecie skierniewickim jest stabilna i bezpieczna. Świadczenia, które zostały ujęte w umowie sieciowej będą w części finansowane z ryczałtu, którego wysokość wkrótce pozna dyrekcja szpitala, a w części finansowane odrębnie (np. usunięcia zaćmy, KOC, endoprotezoplastyka) ze względu na konieczność zapewnienia ich dobrej dostępności. Ponieważ szpital jest na I poziomie będzie realizował także nocną pomoc - tak jak dotąd - z projektu zarządzenia Prezesa NFZ wynika że Fundusz lepiej za nią zapłaci, a finansowanie uzależnione będzie od liczby porad w domu i na miejscu w poradni.
Reasumując: pacjenci leczą się w Szpitalu tak jak dotąd. Poniżej przypomnienie powodów, dla których dyrektor ŁOW NFZ nie mógł uwzględnić protestu szpitala.
Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach - brak profili kwalifikujących do poziomu II; ponadto profile okulistyka (i związane z nim świadczenia takie jak m.in. zabieg usunięcia zaćmy) i otolaryngologia, o których wpisanie do PSZ wnioskował szpital, realizowane są przez szpital w trybie hospitalizacji planowej, która nie jest profilem zabezpieczenia i jako taka nie podlega rozpatrywaniu przy kwalifikacji do PSZ. Natomiast KOC I, o którego wpisanie wnioskował szpital, był od początku wpisany do PSZ, szpitalowi wskazano pozycję pod którą w wykazie figuruje to świadczenie.
Anna Leder
rzecznik prasowy ŁOW NFZ