Nie łam się zimą i z przyjemnością uprawiaj zimowe dyscypliny sportowe

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Magda Maciejczyk

Nie łam się zimą i z przyjemnością uprawiaj zimowe dyscypliny sportowe

Magda Maciejczyk

Wkrótce wyjeżdżasz w góry. Masz zamiar jeździć po stokach? Wspaniale. Ale licho nie śpi. Aby uniknąć kontuzji, przygotuj swój organizm do wzmożonego wysiłku.Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo o wypadek w czasie uprawiania sportów zimowych.

Tymczasem, według statystyk, podczas ubiegłorocznych zimowych ferii w zakopiańskim szpitalu im. Chałubińskiego leczonych było prawie 3 tys. kontuzjowanych narciarzy i snowboardzistów. Wielu z nich zgubiła brawura i zlekceważenie zasad bezpieczeństwa.

Jak się przygotować

Kluczem do bezproblemowego uprawiania każdej dyscypliny sportowej jest prawidłowa rozgrzewka, o czym większość z nas, szczególnie w okresie zimowym, niestety zapomina. Regularne rozciąganie i ćwiczenie wytrzymałości określonych partii mięśni aktywnych w danej dyscyplinie sportowej może skutecznie wyeliminować ryzyko powstawania urazów.
- Zanim staniemy na stoku, powinniśmy popracować nad siłą i elastycznością swoich mięśni prostujących i zginających kolana, mięśni łydek, mięśni pośladkowych i przykręgosłupowych - mówi dr Radosław Stempin, ortopeda z poznańskiej Kliniki Promienistej.- Ważne są także ćwiczenia poprawiające koordynację. Warto też pamiętać o odpowiedniej diecie, zawierającej substraty tworzące chrząstkę stawową, ścięgna i mięśnie, a więc to co odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów. W menu powinien znaleźć się nabiał, tłuste ryby, warzywa, owoce, a także pełnoziarnisty nabiał - wylicza dr Stempin.

O czym pamiętać
Jeżdżąc na nartach musimy przede wszystkim zadbać o dobry kask, który uchroni nie tylko przed guzem czy wstrząśnieniem mózgu, ale może także uratować życie. Niezbędne jest także dobranie odpowiednich nart i butów, zarówno pod względem wzrostu, jak i umiejętności. Inaczej ryzykujemy urazami nóg.
Podczas jazdy na nartach stopa jest ustabilizowana w bucie, dlatego też staw kolanowy narażony jest na działanie sił skrętnych, co prowadzi najczęściej do uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego (ACL), więzadła pobocznego przyśrodkowego i łąkotki przyśrodkowej.

Część osób nie wymaga leczenia operacyjnego. Jeśli nie ma objawów niestabilności kolana, pacjent prowadzi mało aktywny tryb życia, ma chorobę zwyrodnieniową kolana lub jest w podeszłym wieku rezygnuje się z operacji. Wówczas zaleca się rehabilitację pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Nie żałujmy pieniędzy na sprzęt i ochraniacze dla snowboardzistów.
Ze względu na przybieranie charakterystycznej postawy, dyscyplina ta niesie ryzyko urazu miednicy, czy barków. Nierzadko występują również kontuzje nadgarstków i palców.

Przy stawianiu pierwszych kroków na lodowisku trzeba zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze i kask. Łyżwiarstwo może bowiem przyczyniać się do urazów rąk, kręgosłupa czy nóg, a nawet głowy.
Warto również zainwestować w profesjonalne ochraniacze oraz ciepłe buty i rękawiczki, które uchronią przed odmrożeniami.
Magda Maciejczyk

Magda Maciejczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.