Nie potwierdziły się obawy, że będą kłopoty z zakupem podręczników

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Grajnert
Magdalena Grajnert

Nie potwierdziły się obawy, że będą kłopoty z zakupem podręczników

Magdalena Grajnert

Rodzice uczniów wystraszyli się, że nie będą mogli kupić wszystkich podręczników, ale ministerialne zarządzenie nie spowodowało poważnych kłopotów z dostępnością książek.

To już drugi rok reformy podręcznikowej. Pierwszego września 2014 roku bezpłatny podręcznik "Nasz Elementarz" otrzymali uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych, a szkoły dostały dotację celową na zakup dla nich ćwiczeń.

W tym roku do szczęśliwego grona osób, które nie odczują dotkliwie we własnej kieszeni początku roku szkolnego, dołączyli rodzice uczniów obecnych klas pierwszych i czwartych szkoły podstawowej oraz klas pierwszych gimnazjum. Ci uczniowie podręczniki otrzymają za darmo.

Rodzice pozostałych uczniów za podręczniki płacą i to niemało. Wbrew zapowiedziom ceny niezbędnych tytułów nie obniżyły się znacznie. Pojawiły się za to problemy z dostępnością niektórych pozycji.

- Jeżeli problem występuje, to z powodu zamówień hurtowni i księgarzy - mówi Jarosław Matuszewski, rzecznik prasowy WSiP. - To nie wydawnictwo decyduje czy książka znajdzie się w danej księgarni - dodaje rzecznik.

W skierniewickich księgarniach jest kłopot z zakupem trzech tytułów: "Muzyczny świat" - zeszyt ćwiczeń do klasy piątej wydawnictwa MAC Edukacja, "Świeżo malowane" - zeszyt ćwiczeń do klasy szóstej wydawnictwa GWO oraz "Gra w kolory" - karty pracy dla klasy trzeciej wydawnictwa Juka.

- Tych pozycji nie będzie już można kupić, wydawnictwa nie planują dodruku - informuje Agnieszka Mizerska, kierowniczka księgarni Eureka. - Na pozostałe trzeba poczekać jeden, maksymalnie dwa dni - stwierdza.

Ministerialna reforma wprowadzana jest etapami. Do 1 września 2017 roku darmowe podręczniki i ćwiczenia dostaną uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów.

Rodzice, którzy muszą płacić za podręczniki, mogą skorzystać z dofinansowania. Jeśli im ono nie przysługuje, szkolna wyprawka dziecka uszczupli domowy budżet o kilkaset złotych.

Do 7 września rodzice mogą ubiegać się u dyrektorów szkół o dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych

podręczniki | Create infographics

Źródło: UM Skierniewice

Magdalena Grajnert

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.