Niechlubny rekord w Łowiczu. Auto z licznikiem cofniętym o 600 tys. km

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Rafał Klepczarek

Niechlubny rekord w Łowiczu. Auto z licznikiem cofniętym o 600 tys. km

Rafał Klepczarek

Policjanci z łowickiej drogówki zatrzymali do kontroli ciężarówkę, której stan licznika nie zgadzał się o ponad 600 tysięcy kilometrów. To jak na razie rekord na polskich drogach. Według nowych przepisów za zmianę wskazań drogomierza grozi do 5 lat więzienia.

Funkcjonariusze drogówki skontrolowali samochód ciężarowy marki Scania w niedzielę (12 stycznia) rano na ul. Poznańskiej w Łowiczu.

- Podczas sprawdzania stanu licznika pojazdu okazało się, że istnieje ogromna rozbieżność co do liczby przebytych kilometrów przez ciężarówkę - informuje Urszula Szymczak, rzecznik łowickiej policji. - Wskazania licznika nie zgadzały się z wpisem, który widniał w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu o ponad 600 tysięcy kilometrów. W związku z tym policjanci zabezpieczyli pojazd należący do jednej z firm transportowych z powiatu łowickiego - dodaje reprezentantka KPP w Łowiczu.

Śledczy wyjaśniają jak doszło do takiej rozbieżności i kto jest za nią odpowiedzialny.

Kilka dni później funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu ujawnili kolejny samochód z cofniętym licznikiem. Tym razem wskazania drogomierza różniły się od informacji zawartej w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców o prawie 400 tys. kilometrów.
Fiat ducato kierowany przez 27-latka z Łowicza został skontrolowany przez policję 14 stycznia na ul. Poznańskiej, będącej częścią trasy krajowej nr 92.

Podczas kontroli pojazdu okazało się, że jeszcze w lutym ubiegłego roku dostawcze auto miało przebieg o prawie 400 tys. kilometrów wyższy niż obecnie.

Policja sprawdza kto odpowiada za cofnięcie licznika.

Pierwszy kierowca, który będzie wyjaśniał przed sądem jak doszło do cofnięcia licznika został zatrzymany przez patrol policji 2 stycznia tego roku na popularnej Zakopiance. Prowadzony przez niego peugeot partner miał licznik „przekręcony” o 46 tys. km

Warto wiedzieć, że wskazania drogomierza nie tylko sprawdzane są przy każdej policyjnej kontroli drogowej, ale są one od razu wprowadzane do systemu CEPiK.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.