Niemieccy więziennicy z wizytą w Zakładzie Karnym w Łowiczu [ZDJĘCIA]
Przedstawiciele niemieckiego więziennictwa z Zakładu Karnego w Bayreuth (Bawaria) pojawili się z wizytą w łowickiej jednostce penitencjarnej.
- Wizyta zagranicznej delegacji realizowana była w ramach porozumienia o współpracy zawartego przez Zakład Karnyw Płocku, który od 20 lat współpracuje ze swoim niemieckim odpowiednikiem w Bayreuth - informuje Robert Stępniewski, oficer prasowy ZK w Łowiczu. - Głównym celem porozumienia jest podejmowanie wspólnych działań w zakresie wymiany informacji i doświadczeń specjalistycznych, obustronnych wizyt, wymian stażowych oraz realizacja wspólnych projektów dotyczących więziennictwa.
Stronie niemieckiej przewodziła Nina Langer, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Bayreuth. Ponadto skład delegacji stanowili Benedict Medynska – psycholog, kierownik oddziału terapeutycznego dla sprawców przestępstw z użyciem przemocy, Isabell Riess – odpowiednik polskiego wychowawcy w zakładzie karnym, a w warunkach niemieckich to pracownik socjalny, Harald Bauer – kierownik oddziału terapeutycznego dla sprawców przestępstw z użyciem przemocy oraz Guner Griesshammer – funkcjonariusz ochrony.
W niemieckim systemie penitencjarnym tylko dział ochrony i cześć działu kwatermistrzowskiego to umundurowani funkcjonariusze. Pozostałą część personelu stanowią pracownicy cywilni. Niemieckiej delegacji towarzyszyli reprezentanci Zakładu Karnego z Płocka na czele z dyrektorem tej jednostki ppłk. Konradem Guzankiem.
Gości oprowadzał po jednostce dyrektor łowickiego zakładu karnego ppłk Tomasz Sawicki w towarzystwie swoich zastępców i kierowników działów ochrony i penitencjarnego. Goście zwiedzili teren zakładu. Głównym celem wizyty było poznanie warunków wykonywania kary pozbawienia wolności, sposobów oddziaływań realizowanych względem osadzonych oraz zabezpieczeń techniczno–ochronnych funkcjonujących w łowickiej jednostce.
Gościom zaprezentowano prowadzone w zakładzie oddziaływania resocjalizacyjne na przykładzie oddziału terapeutycznego. Prezentację w języku niemieckim i po niemiecku przedstawił kierownik tego oddziału mjr Dariusz Pisera. Nasi goście wyrazili szczególne zainteresowanie prowadzonymi w Zakładzie Karnym w Łowiczu oddziaływaniami terapeutycznymi, realizowanymi w oddziałach dla osadzonych uzależnionych od środków odurzających.
- Porównano modele podejmowanych wobec uzależnionych osadzonych działań oraz metody prowadzenia oddziaływań - dodaje reprezentant ZK w Łowiczu. - W resocjalizacji obok programów korygujących deficyty więźniów mocno akcentuje się ich zatrudnienie. Resocjalizacji, poprzez pracę, ma służyć udział łowickiej jednostki w programie „Praca dla więźniów”, w ramach którego na jej terenie wybudowano halę produkcyjną. Znajdzie w niej zatrudnienie 40 osadzonych z zakładu typu zamkniętego. Nic więc dziwnego, że łowickie więzienie budzi zainteresowanie naszych sąsiadów.
Następnie delegacja mogła przyjrzeć się warunkom bytowym osadzonych bezpośrednio w oddziałach mieszkalnych. Wizyta w Zakładzie Karnym w Łowiczu była cennym doświadczeniem rozszerzającym wiedzę naszych gości dotyczącą polskiego systemu penitencjarnego. W godzinach popołudniowych zagraniczni goście zwiedzili Łowicz, w tym muzeum diecezjalne.