Magdalena Grajnert

Niepotrzebne zamieszanie wokół Gimnazjum nr 5

Robert Jarczewski, dyrektor Gimnazjum nr 5 Fot. Magdalena Grajnert Robert Jarczewski, dyrektor Gimnazjum nr 5
Magdalena Grajnert

Rozmowa z Robertem Jarczewskim, dyrektorem Gimnazjum nr 5.

Do gimnazjum dokumenty wstępnie złożyły 22 osoby, ale decyzję podtrzymało tylko 12. Z czego to wynika?

- Pojawiła się niepewność nauczycieli LO im. B. Prusa w kwestii utworzenia gimnazjum, mógł na to wpłynąć opublikowany w "ITS" list otwarty. Tymczasem nie ma wątpliwości: gimnazjum rzeczywiście powstanie. Błyskawicznie powołałem kadrę otwartą na innowacje i doskonalenie zawodowe, a to powinno się przełożyć na dokończenie naboru do klasy pierwszej.

Dlaczego oferta nowego gimnazjum powinna zachęcić rodziców i uczniów do wyboru tej szkoły?

- W skali miasta jest to placówka o charakterze innowacyjnym, otwarta na oczekiwania rodziców i młodzieży. W sposób zasadniczy wzbogaca ofertę edukacyjną między gimnazjum klasycznym, a istniejącymi gimnazjami publicznymi.

Jakie warunki zapewni Pan uczniom?

- Dla zapewnienia bezpieczeństwa będzie wydzielone pomieszczenie na oddzielną szatnię, wzmożone dyżury nauczycieli w trakcie komunikacji między klasami. Szczególnie na początku, zanim dzieci poznają szkołę. Do dyspozycji będą mieć kawiarnię szkolną.

Będę także zabiegał o wyznaczenie klasy, gdzie będą mieli większość zajęć oraz możliwość stworzenia aranżacji pracowni.

Co teraz się dzieje w szkole?

- Nauczyciele przesłali do mnie wybór programów nauczania, wykaz podręczników i ćwiczeń, które w przyszłym tygodniu ukażą się na stronie ratusza.

W najbliższych dniach rozpocznie się remont i doposażanie gabinetu dyrektora, zaś wydział edukacji zajmie się stroną prawną utworzenia gimnazjum wraz z aktem założycielskim. Wydział zajmie się także rekrutacją, będziemy informować o postępach w kompletowaniu klasy.

Czyli we wrześniu szkoła rusza?

- Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września o godzinie 11, po uroczystości w LO im. B. Prusa. Rodzice oraz uczniowie będą mogli zapoznać się z bazą lokalową, porozmawiać z dyrekcją i nauczycielami. Chcemy w sposób bezstresowy wprowadzić nowych uczniów w społeczność szkolną.

W następnym roku szkolnym planowane jest powstanie dwóch klas równoległych, drugiej o nachyleniu matematycznym. Otwieramy się na prośby i sugestie rodziców, to w dużej mierze powinno się przełożyć na atrakcyjność naszej placówki.
Na kolejnych posiedzeniach rad pedagogicznych ustalę program doskonalenia zawodowego nauczycieli, a po zebraniu z rodzicami podejmę starania, aby na wiosnę 2016 zorganizować pierwszy obóz językowy.

Jakie nastroje panują w szkole?

- Wbrew obawom postawa nauczycieli z LO im. B. Prusa jest życzliwa i otwarta, dlatego jestem pełen optymizmu odnośnie procesu wychowawczego i dydaktycznego w nowym roku szkolnym.

Szkoła rusza pełną parą 1 września, to ostateczna decyzja władz miasta i dyrektora.

Magdalena Grajnert

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

ilosc nauczycieli znacznie przekracza ilośc zgłoszonych uczniów. Na pewno gwarantuje to bardzo wysoki poziom nauczania. Ciekawe tylko po co i jakim kosztem! Widać, że miasto ma potężne środki umożliwiające finansowanie takiej incjatywy. Władze miasta juz ńie raz udowodniły że ich pomysły graniczą z teatrem absurdu i takowym pomysłem jest też to Gimnazium. Jeszcze bym rozumiał gdyby powołanie Gimnazium wynikało z szeroko rozumianej strategii rozwoju i poprawy nauczańia w Skierniewicach popartej danymi i ich analizą. Ale analiza została wykonana miedzy uszami pana Checielewskiego gdzie jak pamiętamy powstał innowacyjny pomysł płazy miejskiej. W przypadku płazy znalazł sie ktoś kto ten obłęd powstrzymał, niestety w przypadku Gimnazium takiej szansy wygranej zdrowego rozsądku i skupienia sie na edukacji w przedszkolach i szkołach podstawowych jest brak!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.