Magdalena Grajnert

Niepotrzebne zamieszanie wokół Gimnazjum nr 5

Robert Jarczewski, dyrektor Gimnazjum nr 5 Fot. Magdalena Grajnert Robert Jarczewski, dyrektor Gimnazjum nr 5
Magdalena Grajnert

Rozmowa z Robertem Jarczewskim, dyrektorem Gimnazjum nr 5.

Do gimnazjum dokumenty wstępnie złożyły 22 osoby, ale decyzję podtrzymało tylko 12. Z czego to wynika?

- Pojawiła się niepewność nauczycieli LO im. B. Prusa w kwestii utworzenia gimnazjum, mógł na to wpłynąć opublikowany w "ITS" list otwarty. Tymczasem nie ma wątpliwości: gimnazjum rzeczywiście powstanie. Błyskawicznie powołałem kadrę otwartą na innowacje i doskonalenie zawodowe, a to powinno się przełożyć na dokończenie naboru do klasy pierwszej.

Dlaczego oferta nowego gimnazjum powinna zachęcić rodziców i uczniów do wyboru tej szkoły?

- W skali miasta jest to placówka o charakterze innowacyjnym, otwarta na oczekiwania rodziców i młodzieży. W sposób zasadniczy wzbogaca ofertę edukacyjną między gimnazjum klasycznym, a istniejącymi gimnazjami publicznymi.

Jakie warunki zapewni Pan uczniom?

- Dla zapewnienia bezpieczeństwa będzie wydzielone pomieszczenie na oddzielną szatnię, wzmożone dyżury nauczycieli w trakcie komunikacji między klasami. Szczególnie na początku, zanim dzieci poznają szkołę. Do dyspozycji będą mieć kawiarnię szkolną.

Będę także zabiegał o wyznaczenie klasy, gdzie będą mieli większość zajęć oraz możliwość stworzenia aranżacji pracowni.

Co teraz się dzieje w szkole?

- Nauczyciele przesłali do mnie wybór programów nauczania, wykaz podręczników i ćwiczeń, które w przyszłym tygodniu ukażą się na stronie ratusza.

W najbliższych dniach rozpocznie się remont i doposażanie gabinetu dyrektora, zaś wydział edukacji zajmie się stroną prawną utworzenia gimnazjum wraz z aktem założycielskim. Wydział zajmie się także rekrutacją, będziemy informować o postępach w kompletowaniu klasy.

Czyli we wrześniu szkoła rusza?

- Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września o godzinie 11, po uroczystości w LO im. B. Prusa. Rodzice oraz uczniowie będą mogli zapoznać się z bazą lokalową, porozmawiać z dyrekcją i nauczycielami. Chcemy w sposób bezstresowy wprowadzić nowych uczniów w społeczność szkolną.

W następnym roku szkolnym planowane jest powstanie dwóch klas równoległych, drugiej o nachyleniu matematycznym. Otwieramy się na prośby i sugestie rodziców, to w dużej mierze powinno się przełożyć na atrakcyjność naszej placówki.
Na kolejnych posiedzeniach rad pedagogicznych ustalę program doskonalenia zawodowego nauczycieli, a po zebraniu z rodzicami podejmę starania, aby na wiosnę 2016 zorganizować pierwszy obóz językowy.

Jakie nastroje panują w szkole?

- Wbrew obawom postawa nauczycieli z LO im. B. Prusa jest życzliwa i otwarta, dlatego jestem pełen optymizmu odnośnie procesu wychowawczego i dydaktycznego w nowym roku szkolnym.

Szkoła rusza pełną parą 1 września, to ostateczna decyzja władz miasta i dyrektora.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.