Niezwykłe obozy komendanta druha Leszka S. Jankiewicza

Czytaj dalej
Magdalena Grajnert

Niezwykłe obozy komendanta druha Leszka S. Jankiewicza

Magdalena Grajnert

Profesor dr hab. Leszek S. Jankiewicz, związany przez lata ze skierniewickim Instytutem Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Warzywnictwa, wielu skierniewiczanom kojarzy się także z wyjątkowymi obozami harcerskimi. W latach 1967 - 2012 uczestniczyło w nich około 2 tysięcy młodych ludzi. Dla prof. L. S. Jankiewcza ważne były zasady.

- Jeżeli jesteś na świecie, masz obowiązek ten świat czynić lepszym i piękniejszym - mówi profesor. - Dla mnie ważna jest wiara. Nie można było też kłamać. Starałem się nie rozkazywać, ale jeśli trzeba było, to każdy rozkaz tłumaczyłem.

Obozy po wielu latach wciąż ciepło wspominają ich uczestnicy.

- To były trzy tygodnie gdzieś na łące lub w lesie. Każdy musiał sam sobie siennik napełnić i zszyć, a mieszkało się w 10-osobowych namiotach. Była kuchnia polowa, latryny, ciepła woda w parniku, nocne warty, praca w kuchni, te sprawy... - mówi Justyna Kulig, druhna Robaczek. - Do tego dużo zwiedzania i przyjaźnie na całe życie. Byłam chyba na pięciu obozach. Profesor? Wystarczą trzy słowa: charyzma, doświadczenie, wiedza.

Trudne warunki nie zniechęcały uczestników. Przeciwnie, tworząc obozowisko od podstaw, wykopując latryny czy szorując naczynia piaskiem czuli, że są potrzebni, że potrafią coś zrobić. Do tego niepowtarzalna atmosfera, niezapomniane opowieści przy ognisku i wyprawy wspominane przez lata.

Będzie okazja do wspomnień. W planowanym na 22 i 23 sierpnia zjeździe uczestników obozów w Olsztynie koło Częstochowy mają wziąć udział roczniki obozowe od 1967 do 2012. Ci najstarsi planują przyjechać z dziećmi i wnukami. - Z moich obozów zawiązało się kilka małżeństw - uśmiecha się profesor. - Najstarsi harcerze mają po 60 lat i więcej. Zapytany, czy obozy nie były dla niego dużym obciążeniem, profesor kręci głową.

- Ja na obozach wspaniale wypoczywałem - mówi.

Magdalena Grajnert

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Tak, potwierdzam, ze to byly niesamowite przezycia, czasy i przyjaznie.
Krotki artykul, ale dziekuje za to wspomnienie. Sam je opisuje we wlasnej ksiazce.
Pozdrawiam serdecznie kazdego kto wpadnie na ta strone
"Kaczka"
uczestnik obozow - '76+'77+'78+'79

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.