Niezwykły eksponat w rawskim muzeum
Wkrótce kanonizacja związanego z Rawą bł. ks. Papczyńskiego. Z tej okazji w muzeum znalazł się unikatowy starodruk
Już 5 czerwca odbędzie się w Rzymie kanonizacja błogosławionego księdza Stanisława Papczyńskiego, który przez pewien czas związany był z Rawą.
Ksiądz Papczyński w latach 1652 - 1654 zgłębiał filozofię w rawskim Kolegium Jezuickim.
Na początku kwietnia władze miasta wspominały o chęci upamiętnienia sylwetki księdza, jednak jasno nie precyzowały, w jaki sposób miałoby się to odbyć. Wszystkim niespodziankę zrobił dr Marcin Broniarczyk, zarządca Muzeum Ziemi Rawskiej, który zaczął działania na własną rękę i sprowadził do miasta niezwykły artefakt - dzieło Stanisława Papczyńskiego pt. „Orator Crucifixus” z 1670 roku wraz z odręcznymi notatkami błogosławionego, a wkrótce świętego. Marcin Broniarczyk sprowadzenie starodruku utrzymywał w tajemnicy. O obecności dzieła w muzeum poinformował dzień po jego przybyciu, 1 czerwca.
- Jeżeli powiedziało się „a”, wypadałoby powiedzieć i „b”. Dzięki niezwykłej życzliwości księdza Wojciecha Skóry, przełożonego księży Marianów w Górze Kalwarii, a jednocześnie kustosza tamtejszego muzeum imienia Stanisława Papczyńskiego, udało się sprowadzić tak niezwykłe dzieło do Rawy. Są tylko trzy egzemplarze tego starodruku w Polsce. Nasz egzemplarz jest naprawdę unikatowy, ponieważ odręczne dopiski księdza Papczyńskiego sprawiają, że ta rozprawa pasyjna ma charakter relikwii drugiego stopnia - wyjaśnia zarządca.
W tej chwili dzieło spoczywa w Muzeum Ziemi Rawskiej, będzie je można podziwiać jedynie do 8 czerwca.
- Ponieważ mamy je u siebie tylko na kilka dni postanowiliśmy, że także w najbliższą sobotę oraz niedzielę muzeum będzie czynne - dodaje.
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu zarządcy za pracę, jaką włożył w sprowadzenie dzieła. Z okazji kanonizacji księdza w Rawie odbędzie się msza święta, zaś miasto myśli nad odpowiednim sposobem upamiętnienia księdza Papczyńskiego - mówi burmistrz, Dariusz Misztal.