Roman Bednarek

Niezwykłym znaleziskiem w starej kamienicy zajnteresował się konserwator zabytków

Malowidło w kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 26 przetrwało w niej ponad 100 lat. Zostało odkryte w ubiegłym roku Fot. Roman Bednarek Malowidło w kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 26 przetrwało w niej ponad 100 lat. Zostało odkryte w ubiegłym roku
Roman Bednarek

Budynek graniczył niegdyś z terenem browaru Strakacza, być może więc zajmował go jeden z ważniejszych pracowników firm.

Kamienica z XIX w. przy ul. Jagiellońskiej 26 w Skierniewicach słynie nie tylko z panującej w niej wilgoci i ogólnie złego stanu technicznego, ale i niezwykłego, polichromicznego malowidła, pokrywającego sufit prawej klatki schodowej.

- Polichromia ta została odkryta przez architekta Roberta Skorłutowskiego podczas wykonywania przeglądu technicznego tej kamienicy - mówi Anna Grotkowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. - To absolutny unikat w skali Skierniewic, do tej pory nie wpisany do rejestru zabytków.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł tygodniowo.

    już od
    2,46
    /tydzień
Roman Bednarek

dziennikarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.