Noc Muzeów 2017 w naszym regionie [Program]

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Noc Muzeów 2017 w naszym regionie [Program]

Rafał Klepczarek

Mieszkańcy naszego regionu nie będą się nudzić w nadchodzącą sobotę. W ramach Nocy Muzeów 2017 Skierniewice, Łowicz, Nieborów, Walewice i Rawa Mazowiecka przygotowały wiele ciekawych imprez.

\Skierniewicka Noc Muzeów rozpocznie się najwcześniej w naszym regionie, gdyż już w piątek, 19 maja. Tego dnia Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na godz. 17.15 na wykład Janusza Kapusty pt. „K-dron – Kształt Innowacyjności”. Z kolei o godz. 18 w Galerii BWA rozpocznie się wernisaż jego prac. Będzie je można oglądać także dzień później.

W sobotę, 20 maja w bramie parkowej w godz. 18 – 23 będzie można obejrzeć wystawy związane ze zbrodnią katyńska, mobilizacją 26. Dywizji Piechoty oraz dziejami 26. Pułku Artylerii Lekkiej.

Regionalna Akademia Twórczej Przedsiębiorczości zaprasza natomiast na wystawę zbiorów skierniewickich kolekcjonerów. Z kolei w parowozowni między godz. 20 a 24 warto obejrzeć unikalną iluminowaną wystawę taboru kolejowego.
Własną propozycję na Noc Muzeów ma także Izba Historii Skierniewic. W jej ramach na godz. 21 zaplanowano m. in. polską premierę obrazu „Muzeum utracone 2017” o historii arrasów z kolekcji wawelskiej. Pół godziny później rozpocznie się nocny wernisaż pt. „Dworki powiatu skierniewickiego”.

Ciekawie zapowiada się także wystawa ilustracji Edwarda Okunia, jednego z najznakomitszych przedstawicieli secesji polskiej, wykonanych w 1915 r. do powieści „Faraon” Henryka Sienkiewicza. Jest ona planowana na godz. 22.30. Pół godziny później Sława Stronczyńska, obiecująca pianistka wystąpi w roli tapera do filmu „Bestia” z 1917 z Polą Negri, w reżyserii Aleksandra Hertza.

W sobotni wieczór będzie można także zwiedzić pałac prymasowski. Organizatorzy zapewniają chętnym specjalną linię autobusową MZK, która będzie kursowała pomiędzy wszystkimi punktami programu oraz dworcem kolejowym w godzinach 20-24.

Łowicz

Muzeum w Łowiczu, Zarząd Osiedla Stare Miasto i Archiwum Państwowe w Warszawie zapraszają w sobotę, 20 maja na Noc Muzeów. Wspólna zabawa będzie odbywać się w godz. 17– 24.

Powiatowa placówka na Starym Rynku o godz. 17 zaprasza na rozstrzygnięcie konkursu "Muzealne Spotkania z Fotografią”. Godzinę później rozpocznie się spotkanie z Edwardem Noniewiczem, łowickim kolekcjonerem, który zaprezentuje autorskie wycinanki.

O godz. 18.30 na chętnych będzie czekała kolejna atrakcja w postaci otwarcia wystawy „Henryk Sienkiewicz na kartach pocztowych”. W muzeum będzie można obejrzeć unikalne zbiory czterech kolekcjonerów: Henryka Pięty, Marcelego Węgrzynowskiego, Jana Zduńczyka oraz Andrzeja Chmielewskiego.

Pół godziny później otwarta zostanie inna ciekawa wystawa prac artystek z Łowicza zatytułowana "Światło i czas”. Znajdą się na niej prace malarskie Agnieszki Kopczyńskiej oraz ceramika Jadwigi Dębskiej.

Na godz. 18.30 i 19.30 zaplanowano zwiedzanie muzealnej ekspozycji historycznej i etnograficznej z przewodnikiem PTTK.
O godz. 20.30 w kaplicy barokowej rozpocznie się „Muzyczna Noc w Muzeum”. Będzie to koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Centrum Edukacji Muzycznej w Łowiczu.

Ciekawie będzie także o godz. 22 i 23. Wtedy to uczestnicy Nocy Muzeów przeniosą się w świat łowickiego półświatka i mrocznych tajemnic księżackiej prowincji. Poznają oni mniej znaną historię regionu, pełną morderstw, grabieży i bandytyzmu.
Łowicki oddział AP w godzinach 17-19 będzie natomiast prezentował wystawę „Pan radca Klimecki”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną unikalne materiały prezentujące postać Maurycego Klimeckiego (1893 -1967), zasłużonego łowickiego działacza społecznego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą osoby zainteresowane o odbiór wejściówek, które AP wydaje do 17 maja.

Warto też wybrać do baszty gen. Klickiego. Opiekujący się nią Zarząd Osiedla Stare Miasto w godz. 15-24 udostępni ją do zwiedzania. W tych samych godzinach w parku przy baszcie zorganizowane zostaną pokazy grup rekonstrukcji historycznej.
Na wszystkie imprezy wstęp jest bezpłatny.

Nieborów

Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz wójt Andrzej Werle zapraszają na Noc Muzeów 2017. W tym roku rozpocznie się ona w sobotę, 20 maja o godzinie 18 koncertem operowym na dziedzińcu przed wejściem do pałacu Radziwiłłów. Dla chętnym zagra stołeczna Orkiestra Kameralna Teatru Wielkiego Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej.

Półtorej godziny później organizatorzy nieborowskiej odsłony NM zapraszają do zwiedzania wnętrz pałacowych oraz ekspozycji majoliki. Ze względów bezpieczeństwa ekspozycji muzealnej zwiedzanie będzie możliwe wyłącznie dla grup 50 osobowych, które będą mogły wejść do pałacu w odstępach dwudziestominutowych.

W godz. 19.30 – 23 będzie można także zajrzeć do Starej Oranżerii. Od godz. 21 rozpocznie się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń z lat 90. XVIII wieku. Wtedy to księżna Helena Radziwiłłowa drogą wodną sprowadziła z Drezna do Nieborowa dwieście drzewek pomarańczy. Zostały one umieszczone w dziś już nieistniejącej oranżerii.

Inscenizacja przeprowadzona zostanie nad kanałem nieborowskim, jak nazywany jest przypałacowy staw w kształcie litry „L”.
- W sobotę zaprezentujemy również XVIII–wieczne łóżko w Sypialni Wojewody – informuje Monika Antczak z Muzeum w Nieborowie i Arkadii. - Będzie to pierwsza przymiarka po pracach konserwatorskich. Ostateczny wygląd sypialni wraz z nowymi tkaninami okiennymi pokażemy we wrześniu.

Walewice

Stadnina Koni Walewice w najbliższą sobotę , 20 maja również zaprasza na Noc Muzeów. W programie sobotniej imprezy znajdą się pokazy grupy rekonstrukcyjnej oraz zwiedzanie walewickiego pałacu.

Noc Muzeów w Walewicach rozpocznie się o godzinie 13 pokazem grupy rekonstrukcji historycznej Towarzystwo Stanisławowskie.

- Dzięki jej członkom, którzy wystąpią w strojach wzorowanych na XVIII-wiecznych, będą mieli państwo możliwość zobaczyć jak wyglądała codzienność kilkaset lat temu – zachęca do przyjazdu do Walewic Aleksandra Szeląg, menedżer kompleksu pałacowego. - Na dziedzińcu przed pałacem zostaną zaprezentowane zwyczaje arystokracji podczas piknikowania. W tym czasie będziecie mogli państwo zaobserwować, jakie dworskie gry i zabawy były popularne w XVIII wieku oraz włączyć się do nich.

Z kolei o godzinie 16.30 w Sali Białej rozpocznie się prelekcja „Kłopoty z panem Walewskim”, którą poprowadzi dr Angela Sołtys z Muzeum Zamek Królewski. Będzie ona poświęcona postaci szambelana Anastazego Walewskiego, któremu rogi przyprawił sam Napoleon Bonaparte.

Pół godziny później na tarasie za pałacem rozpocznie się pokaz mody rodem z XVIII wieku. Natomiast od godziny 19 grupa rekonstrukcyjna będzie prezentowała się w parku oraz wnętrzach pałacowych. Pałac Marii Walewskiej będzie można zwiedzać bezpłatnie od godziny 16 aż do północy. Wejścia grup turystów planowane są o każdej pełnej godzinie.

Rawa Mazowiecka

Muzeum Ziemi Rawskiej Noc Muzeów 2017 r. organizuje na Zamku Książąt Mazowieckich w piątek, 19 maja od godz. 20 do północy.

W programie znajdzie się między innymi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jak wyglądał zamek rawski?”. Prace mogły mieć formę zarówno makiety, jak i rysunku.
Poza tym mieszkańcy Rawy Mazowieckiej będą mogli zwiedzać zamek w towarzystwie przewodnika. Na kasztelu pojawią się także w pełnym rynsztunku rycerze, w których role wcielą się członkowie Braci Herbowej Ziemi Rawskiej.

Współpraca Roman Bednarek i Magdalena Grajnert

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.