Nowa odmiana truskawek ze Skierniewic
Duże, jędrne owoce o intensywnym czerwonym kolorze i lekko kwaskowym smaku.
Kolejna nowa odmiana sadownicza ze skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa. Niedawno pisaliśmy o jabłkach Putinkach, teraz naukowcy ze Skierniewic czekają na wpis do krajowego rejestru odmian roślin sadowniczych nowej odmiany truskawek deserowych o nazwie Panvik.
Autorami nowej odmiany truskawek o nazwie Panvik jest dr Agnieszka Masny oraz prof. Edward Żurawicz, kierownik Zakładu Hodowli Roślin Ogrodniczych IO w Skierniewicach.
- Jest to odmiana o później porze dojrzewania owoców, ostatnio producenci i konsumenci poszukują właśnie takich odmian, które owocują pod koniec czerwca i w lipcu - wyjaśnia Agnieszka Masny. - Panvik ma duże, jędrne owoce o intensywnym czerwonym kolorze i dobrym, lekko kwaskowym smaku. Owoce te są trwałe i nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym podczas zbioru i w transporcie, zachowując atrakcyjny wygląd, a przecież konsumenci kupują oczami - dodaje ze śmiechem.
Owoce odmiany Panvik dojrzewają do tygodnia później niż owoce odmiany Senga Sengana i do 2-3 dni później od owoców odmiany Florence. Jest to krzyżówka dwóch polskich odmian deserowych o późnej porze dojrzewania, od których zaczerpnięto jej nazwę: Panon - truskawki bardzo obficie plonującej, o bardzo trwałych, jędrnych i dużych owocach oraz Vikat - o bardzo dużych, krwistoczerwonych owocach i dobrym smaku.
Obecnie na rynku polskim funkcjonuje wiele odmian truskawek, co najmniej kilkadziesiąt, łącznie z zagranicznymi. Niektóre z tych ostatnich mogą szybko znikać z uprawy, bo w naszych warunkach klimatycznych często się nie sprawdzają.
Jak podkreśla Agnieszka Masny, rynkowymi efemerydami bywają szczególnie truskawki pochodzące z obszaru basenu Morza Śródziemnego. Ich przydatność do uprawy w naszych warunkach klimatycznych weryfikuje pierwsza ostrzejsza zima.
Te wyhodowane w Polsce, w tym w Zakładzie Hodowli Roślin Ogrodniczych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, radzą sobie bardzo dobrze.
Prace nad tą nową odmianą trwały od 2004 roku, w którym wykonano krzyżowanie pomiędzy odmianami rodzicielskimi. Obecnie naukowcy ze Skierniewic czekają na wpis nowej odmiany do krajowego rejestru odmian roślin sadowniczych, co prawdopodobnie stanie się na przełomie stycznia i lutego. Jeśli Panvik trafi w gusta konsumentów, może pozostać na rynku przez wiele lat. Skierniewiccy naukowcy jako przykład podają odmianę Senga Sengana, którą do uprawy w ówczesnej Republice Federalnej Niemiec wprowadzono w 1954 roku.
Obecnie trwają rozmowy na temat przekazania licencji jednej z krajowych szkółek w celu rozmnożenia i wprowadzenia na rynek odmiany Panvik. Pierwszy materiał szkółkarski powinien być dostępny jesienią tego roku, a smak truskawek Panvik poznamy już w przyszłym roku.