Nowe plany tylko dla rekreacji

Czytaj dalej
Bartosz Nowakowski

Nowe plany tylko dla rekreacji

Bartosz Nowakowski

OSiR mocno stawia na rozwój rekreacji w mieście. Gorzej jest ze sferą sportową i obiektami.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Skierniewicach przedstawia nowe pomysły. To przede wszystkim wolontariat sportowy, a także nowa inicjatywa dla sympatyków rowerowych.

W poprzednim tygodniu w wyżej wymienionych kwestiach odbyły się spotkania, zorganizowane przez OSiR.

Rusza wolontariat
- Pomysł wolontariatu zrodził się już jakiś czas temu. Doskonale znane są wolontariaty w innych dziedzinach, dlaczego zatem nie propagować też wolontariatu sportowego? - zadaje pytanie Ewa Milczarek, prezes skierniewickiego OSiR.

Pierwsze pomysły wolontariuszy sportowych pojawiły się podczas Skierniewickiego Biegu im. Edmunda Jaworskiego.

- Przy organizacji biegu zaangażowanych było mnóstwo osób, jednak brakowało właśnie wolontariuszy, którzy mogliby przypilnować medali czy podać wodę biegaczom - dodaje Ewa Milczarek.

Prezes skierniewickiego OSiR precyzuje, że na początku grupa oscylowałaby w granicach 10-15 osób. Wymagana jest jedynie dolna granica - wiek gimnazjalny. I oczywiście kandydat na wolontariusza musi być przede wszystkim komunikatywny. Na zebraniu pojawiły się cztery osoby, ale dodatkowo kolejne dwie zadeklarowały, że też chcą wziąć udział w przedsięwzięciu.

- Myślę, że na początek to bardzo dobra grupa. Już niebawem ruszymy z projektem w dalszą fazę - przekonuje prezes OSiR.

Prezent na urodziny miasta
Kolejny pomysł miejskiej spółki, zajmującej się sportem i rekreacją, to integracja rowerowej społeczności.

W zeszłym roku do kalendarza wprowadzono nowe imprezy rekreacyjne, związane z dwoma kółkami. To przede wszystkim nocne rajdy rowerowe, odbywające się w ostatni weekend czerwca oraz sierpnia. W tym roku imprezy będą miały swoją kontynuację, ale dodatkowo pojawi się nowa inicjatywa.

Chodzi o akcję „Kręć kilometry dla Skierniewic”, która polega na zbieraniu przejechanych kilometrów na rowerze dla miasta. Przejechane kilometry każdy uczestnik będzie mógł oddać za pomocą aplikacji Fundacji Allegro All For Planet.

Warto zbierać przejechane kilometry, ponieważ 20 najlepszych ośrodków, które w sezonie rowerowym przejadą najdłuższy dystans, otrzymają bezpłatnie nowoczesne stojaki rowerowe.

- Pomyślałam sobie, że jest to bardzo dobry pomysł, aby mieszkańcy mogli sprawić świetny prezent miastu na 560. urodziny - komentuje Ewa Milczarek.

Podobnego zdania jest Jędrzej Lenarcik, mieszkaniec Skierniewic, zapalony pasjonat kolarstwa, który w 2016 roku przejechał na rowerze 11.000 kilometrów.

- Akcja jest super. Bezkosztowo możemy zafundować miastu bardzo fajne stojaki na rowery. W Skierniewicach brakowało właśnie takiej akcji, która mogłaby integrować rowerową społeczność w mieście - mówi Jędrzej Lenarcik.

Zdaniem skierniewickiego rowerzysty jest szansa na dobrą lokatę biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku Łowicz uplasował się w „trzydziestce”.

- Nie chcę się chwalić w żaden sposób, ale w 2015 roku oddałem 8.000 przejechanych kilometrów i stanowiło to jakieś 80 procent całego dystansu dla Skierniewic - przyznaje z uśmiechem Jędrzej Lenarcik, który uczula, że ważnym elementem tej akcji będzie dobra promocja w mieście.

Obiekty stoją odłogiem
Nowe pomysły spółki to jedna strona medalu, ale pozostaje także druga, która nie jest już tak pozytywna.

Zdaniem środowiska sportowego zbyt duży nacisk OSiR kładzie na rekreację. Kluby sportowe różnych dyscyplin skarżą się na jakość utrzymania obiektów. O fatalnym boisku bocznym, które jest skute lodem, narzekają piłkarskie drużyny. Podobnie jest z parkingiem przy hali. Jednak zdaniem Ewy Milczarek podejmowane są wszystkie zabiegi, aby boisko nadawało się do użytkowania.

- Jesienią dosypaliśmy granulatu. Po opadach śniegu na płytę boiska wjeżdża pług, który zgarnia śnieg. Natomiast nie jesteśmy w stanie pozbyć się lodu - podkreśla Ewa Milczarek dodając, że priorytetem jest bezpieczeństwo.

Prezes przyznaje, że w tym roku są plany na remonty obiektów, ale na razie nie ma większych szczegółów.

Pewne jest, że na wymianę bocznej płyty boiska nie ma nawet co liczyć.

- Prawda jest taka, że mamy mnóstwo obiektów, które są intensywnie użytkowane przez kluby i stowarzyszenia w Skierniewicach - kończy prezes.

Bartosz Nowakowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.