Czy ubiegłoroczna reforma kultury w mieście się powiodła/nie powiodła i dlaczego?
Reforma kultury jest procesem, który cały czas trwa, a już przyniósł oczekiwane efekty. Połączenie jednostek kultury pozwoliło na wydatkowanie większych pieniędzy na uatrakcyjnienie oferty kulturalnej, a mniejszych środków na administrację. Dało to oszczędności szacowane na ponad 360 tys. zł w skali roku.
Oferta kulturalna wzbogaciła się o nowe propozycje, m.in. projekt „Kobiety Czas”, Dzień Mamy, Dzień Dziecka na os. Widok, Międzynarodowy Dzień Teatru, Międzynarodowy Dzień Tańca, Drzwi Otwarte MOK, Grafika świata. Festiwal Kultur – w tym roku poświęcony Afryce (impreza w tym roku otrzymała dofinansowanie z zewnątrz).
Pojawiły się nowe formy działalności artystycznej (m.in. „Grupa kreatywna Foto i Film”, „Pracownia Design”, „Klub literacki (u)lotni Orfeusze”, Koło szachowe „Skoczek”), podwyższono jakość już istniejących, wprowadzono system pracy metodą projektów.
MOK otworzył się na wspieranie inicjatyw oddolnych, czego efektem są takie przedsięwzięcia jak „ Kino dla Kobiet”, Festiwal muzyki „Kings of Hip- hop”, „Szperak – szafa wymiany”, koncert kolęd „Gorących serc kolędowanie”.
Z myślą o mieszkańcach, po raz pierwszy Miejski Ośrodek Kultury stwarza możliwość realizacji autorskich inicjatyw kulturalnych w zakresie finansowo- merytorycznym poprzez wdrożenie Projektu „Granty kultury. Program Równych Szans”. Projekt finansowany jest z budżetu miasta.
Wprowadzono także nowe zasady informowania i komunikowania się ze społecznością (promocja w Internecie i za pośrednictwem strony i portalu społecznościowego, współpraca z mediami). Powstał także kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście na cały rok, tak aby odbiorca mógł dużo wcześniej zaplanować czas wolny i uczestnictwo w propozycjach, którymi jest potencjalnie zainteresowany. Każdego miesiąca publikowany jest dodatkowo szczegółowy program miesięczny, który zawiera aktualne przedsięwzięcia organizowane zarówno przez urząd miasta, jednostki kultury, lokalne stowarzyszenia itp.
MOK podjął współpracę z lokalnymi instytucjami (m.in. szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, fundacje). Wziął udział w projektach z zewnętrznymi partnerami, m.in. z Łódzkim Domem Kultury zorganizował warsztaty „Street art. – sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa”, „Rokowanie”, „Kolorowa Lokomotywa”. To także nawiązanie współpracy z Kieleckim Teatrem Tańca i możliwość zaprezentowania spektakli tanecznych „ Dziadek do orzechów”, „Pasja” w oparciu o dofinansowanie z projektu Scena dla Tańca 2014. Ciekawym przedsięwzięciem jest również udział w projekcie wyrównywania szans rozwoju kulturalnego wszystkich dzieci i różnic w dostępie do kultury razem z Fundacją „Wyciągamy Dzieci z Bramy”.