Czy w Skierniewicach można stworzyć nowe miejsca pracy, jeżeli tak, to w jaki sposób i jak samorząd może w tym pomóc?
Miejsca pracy powinny być tworzone w oparciu o Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, którą będziemy chcieli powiększyć o kolejne 20 ha ( o tyle powiększy się miasto z dn.01.01.2015). Strefy ekonomiczne powinny powstawać w części wschodniej miasta, tak by uciążliwości z tym związane ( m.in. wiatry zachodnie) nie były odczuwalne przez mieszkańców. Gwarantem rozwoju jest też nowoczesne uzdrowisko na terenie byłego poligonu, gdzie przy budowie i docelowo powstanie kilka tysięcy miejsc pracy. Oznacza to rozkwit m.in. turystyki, lecznictwa, gastronomii i rekreacji.
Uzdrowisko to nowe miejsca pracy, zyski z obecności turystów, rozkwit usług leczniczych, rekreacyjnych, gastronomicznych i handlowych na całym obszarze Skierniewic i gmin sąsiadujących. Zielone tereny byłego poligonu wojskowego naturalnie sąsiadują z chronionym obszarem „Zwierzyńca Królewskiego”. Zagospodarowanie terenu poligonu musi więc uwzględniać takie sąsiedztwo. Nie powinno się tu wprowadzać inwestycji szkodliwych dla środowiska, w tym krajobrazu np.: zakładów przemysłowych. Strefy ekonomiczne powinny powstawać w części wschodniej miasta, tak by uciążliwości z tym związane ( m.in. wiatry zachodnie, zapylenie) nie były odczuwalne przez mieszkańców. Nie powinno się uruchamiać na tym obszarze Strefy Ekonomicznej przeznaczonej dla celów przemysłowych. Mówi o tym dokument pn. „Koncepcja rozwoju specjalnych stref ekonomicznych” wydany przez Ministerstwo Gospodarki.
W ostatnim czasie aż 6 nowych inwestorów wybrało Skierniewice na lokalizację swojego biznesu. Obecna Strefa Ekonomiczna Miasta Skierniewice włączona do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to dwa obszary. Jeden z nich, przy ul. Fabrycznej, został już całkowicie zagospodarowany. Ulokowały się tu firmy: Topsil i Thermica. W roku 2015 zgodnie z podpisanymi dokumentami z ŁSSE firmy planują tu powstanie kilkudziesięciu nowych miejsc pracy. Na zagospodarowanie czeka drugi obszar strefowy. Prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Liczymy, że na prawie 7 ha terenie powstanie co najmniej kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.
Dalsze miejsca pracy planowane są również w zakładzie produkującym meble tapicerowane POLDEM-Stella i innych istniejących już od wielu lat na terenie miasta zakładach produkcyjnych i usługowych. Wartym podkreślenia jest fakt, że od wielu już lat systematycznie rośnie liczba podmiotów gospodarczych w naszym mieście. Wzrost ten szacowany jest na ok. 1% w skali każdego roku, co przy zmniejszającej się liczbie mieszkańców w wieku produkcyjnym świadczy zarówno o przedsiębiorczości naszych mieszkańców jak również o dogodnych warunkach do prowadzenia w Skierniewicach biznesu.
Pomoc samorządu w tworzeniu nowych miejsc pracy to kilka aspektów działań.
Pierwszy z nich najbardziej oczekiwany to pomoc pieniężna. Realizowana jest poprzez bezpośrednie dotacje przyznawane przez Powiatowy Urząd Pracy. Jedne z nich to dotacje na doposażenie stanowisk pracy w już istniejących firmach. Dzięki temu w ostatnich 3 latach powstało 368 nowych miejsc pracy. Drugą formą dofinansowania są dotacje dla osób bezrobotnych na utworzenie własnego biznesu. W ostatnich 3 latach skorzystało z tej pomocy 310 nowych podmiotów gospodarczych. W najbliższych latach będziemy kontynuować obie formy pomocy.
Drugi aspekt to bezpłatne szkolenia i staże dla osób bezrobotnych. Dzięki stworzeniu warunków do indywidualnego rozwoju, osoby te stają się konkurencyjne na rynku pracy.
Trzeci aspekt to budowa lub ulepszenie istniejącej na terenie Miasta infrastruktury drogowej czy wodno-kanalizacyjnej, która jest niezbędna do właściwego funkcjonowania działających lub chcących zainwestować na terenie Skierniewic firm. To również właściwe przygotowanie i skomunikowanie potencjalnych terenów inwestycyjnych.
Czwarty aspekt to wysokość podatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Skierniewice są miastem konkurencyjnym w tym obszarze. Podatek od budynków na 2015 r. ustalono na poziomie niższym niż planowana na ten rok inflacja. Podobna sytuacja dotyczy podatku od gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. Wynosić one będą odpowiednio 21,3 zł/m2 i 0,79 zł/ m2.
Piąty aspekt to ulgi podatkowe dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy w nowo budowanych lub rozbudowywanych budynkach. Już teraz mogą oni korzystać z ulg, jakie oferuje im inwestycja na terenie strefy ekonomicznej. Do końca czerwca br. na mocy 2 uchwał Rady Miasta, przedsiębiorcy mogli korzystać z takich ulg na starych zasadach. Planujemy ponowne umożliwienie przedsiębiorcom korzystania z ulg podatkowych w ramach pomocy regionalnej i pomocy de minimis.
Trwają prace nad utworzeniem Biura Obsługi Inwestora, które jest docenianą i pożądaną formą pomocy dla inwestorów. Jego zadaniem jest ułatwienie i pomoc w prowadzeniu firmy oraz nawiązaniu kontakt.