O polskich Żydach nie tylko w muzeum na kółkach

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

O polskich Żydach nie tylko w muzeum na kółkach

Rafał Klepczarek

W drugiej połowie marca do Łowicza przyjedzie… muzeum na kółkach. W dniach 15-17 marca na Nowym Rynku stanie multimedialny kontener, w którym Muzeum Żydów Polskich „POLIN”, będzie prezentować historię i kulturę starozakonnych w naszym kraju.

Ratuszu przystąpił do projektu „Muzeum na kółkach”. Przy jego wsparciu Łowicki Ośrodek Kultury i Muzeum w Łowiczu w drugiej połowie marca zorganizują szereg imprez towarzyszących pojawieniu się kontenera MŻP.

W łowickim muzeum odbędą się warsztaty plastyczne poświęcone żydowskiej wycinance. Z kolei przewodnicy PTTK pokażą chętnym miejsca związane z łowickimi żydami. Będzie to niepowtarzalna okazja do wejścia na XIX-wieczny żydowski kirkut przy ul. Łęczyckiej. Planowany jest też happening na ul. Zduńskiej, która do czasów niemieckiej okupacji była centrum handlowym nie tylko Łowicza, ale także mieszkających w pelikanim grodzie mieszczan wyznania mojżeszowego. O ich losach w muzeum opowie historyk Jakub Petelewicz.

Kulminacyjnym elementem kilkudniowego spotkania z kulturą i historią Polaków mojżeszowego wyznania będzie zorganizowany w ŁOK koncert muzyki klezmerskiej. Łódzki Mazel Tov Clarinet Quaret zaprezentuje efekt zmieszania obrzędowej muzyki żydowskiej z jazzem.

Do projektu przystąpiło także Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Tam pawilon MŻP stanie przed nieborowskim pałacem w dniach 11-13 marca. Imprezy towarzyszące będą skupiały się na przypomnieniu, że w czasie II wojny światowej Radziwiłłowie ukrywali w pałacu żydowskie dzieci, które trafiły tam z warszawskiego getta.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.