O słynnej bramie Bombla i innych ciekawostkach

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

O słynnej bramie Bombla i innych ciekawostkach

Roman Bednarek

Aneta Kapelusz opublikowała książkę, w której lekko i przystępnie opisuje nieznane fakty z życia Skierniewic

Historię można opisywać różnie - zgodnie z rytmem najważniejszych wydarzeń: politycznych, społecznych, gospodarczych, czy kulturalnych albo pochylając się nad codziennym życiem mieszkańców danego terenu i wychwytując zdarzenia, które wypadły z głównego nurtu historycznego, ale żyją w przekazie ustnym.

Ten drugi sposób opisywania dziejów Skierniewic wybrała Aneta Kapelusz, autorka książki „Tajemnice bramy Bombla i inne opowieści”, która nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach ukazała się kilka dni temu.

Na książkę składa się 70 tekstów historycznych opowiadających o sprawach i zdarzeniach, jakie miały miejsce w Skierniewicach na przestrzeni dziejów, ale nigdy nie zostały opisane - chociaż są interesujące, przejmujące, a czasem nawet mrożące krew w żyłach. Teksty te w latach 2010-2016 były publikowane w tygodniku „ITS”.

- Artykułów opublikowałam w tym czasie znacznie więcej, ale do książki wybrałam te, które były, moim zdaniem, najciekawsze - tłumaczy Aneta Kapelusz.

O napisaniu książki pomyślała, gdy coraz więcej osób zaczęło sugerować, że byłoby dobrze, gdyby teksty, które publikowała w „ITS”, były dostępne w jednym wydaniu. - Wiele na ten temat rozmawiałam z przyjaciółmi, którzy również zachęcali mnie, aby przynajmniej część tych opowieści zebrać w jednej książce - podkreśla nasza rozmówczyni. - Niektórzy nawet zaczęli czynić starania zmierzające do znalezienia wydawcy.

Aneta Kapelusz zawsze interesowała się historią, a zwłaszcza historią obyczaju. Od urodzenia mieszka w Skierniewicach, nic więc dziwnego, że całkowicie pochłonęły ją historie dotyczące rodzinnego miasta. Zaczęła je zbierać, opisywać i publikować, gdzie się tylko dało.

- W 2008 roku Zbyszek Gradowski założył portal fotograficzno-historyczny i poprosił, abym publikowała w nim swoje teksty - relacjonuje autorka. - Zauważyła je ówczesna szefowa skierniewickiego oddziału „Dziennika Łódzkiego” i zaproponowała współpracę.

Artykuły Anety były dobrze odbierane przez czytelników, którzy doceniali w nich przede wszystkim to, że mówiły o faktach dotychczas nieznanych. Do ich popularności przyczyniła się również lekkość formy.

Historie, które opisuje, czerpie z różnych źródeł.

- Rozmawiam z ludźmi, którzy noszą w pamięci najprzeróżniejsze zdarzenia przekazywane z pokolenia na pokolenie. Czasem są to tylko plotki wprawdzie, ale wiadomo przecież, że w każdej plotce tkwi ziarenko prawdy. Czasem przeczytam jakiś historyczny artykuł i znajdę wzmiankę o Skierniewicach, jakimś interesującym zdarzeniu, które w mieście miało miejsce - zdradza tajniki swojej metody autorka książki. - Wtedy zamieniam się w detektywa i zaczynam tropić, sprawdzać, weryfikować, poznawać kontekst zdarzenia... Nie wszystkie ciekawostki, jakie zdobywam w ten sposób opisuję, bo zdaję sobie sprawę, że żyją potomkowie osób, o których piszę, którzy niekoniecznie byliby zadowoleni z wyjawienia niektórych faktów.

Aneta Kapelusz od lat interesuje się również genealogią, dzięki czemu zyskała umiejętność analizowania i odczytywania dokumentów. - Zadziwiające, ile informacji można znaleźć w zwykłej metryce urodzenia, akcie małżeńskim czy zgonu - podkreśla Aneta Kapelusz.

„Tajemnice bramy Bombla i inne opowieści” to już druga publikacja książkowa Anety Kapelusz. W ubiegłym roku ukazała się książka „Skierniewiczanie - nasi przodkowie”, w której razem z Małgorzatą Lipską-Szpunar opisuje dzieje 24 najstarszych rodzin skierniewickich.

We wtorek, 25 kwietnia o godzinie 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach odbędzie się spotkanie autorskie Anety Kapelusz, na którym będzie można kupić jej książkę.

Roman Bednarek

dziennikarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.