Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Łowiczu [Zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Łowiczu [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek

Wczesnym rankiem 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę bez wypowiedzenia wojny. Największy konflikt militarny w dziejach ludzkości rozpoczął się od hitlerowskich ataków na broniony przez polskie wojsko Tczew, bezbronny Wieluń oraz dobrze umocnioną składnicę tranzytową na Westerplatte. Te chwile przypomniano w Łowiczu podczas piątkowego (1 września) Dnia Weterana.

Na wojskowym cmentarzu przy ul. Listopadowej zgromadzili się przedstawiciele władz miasta, powiatu, diecezji łowickiej oraz wielu stowarzyszeń i instytucji, działających w pelikanim grodzie. Wspólne oddali hołd blisko 250 pochowanym tam żołnierzom z grup armijnych „Pomorze” i „Poznań”, którzy polegli w bitwie nad Bzurą.

Zwrot zaczepny wojsk dowodzonych m. in. przez generała Tadeusza Kutrzebę sprawił, że Niemcy nie zajęli stolicy w pierwszej dekadzie września, a Związek Radziecki czekał jeszcze kilka dni zanim wbił nóż w plecy walczącej Polsce.

Grozę tamtych dni oraz hołd bohaterom kampanii wrześniowej oddały w swich wierszach łowiczanki. Krystyna Brodecka i Krystyna Kunikowska podczas piątkowych uroczystości w otoczeniu licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych recytowały nad żołnierskimi mogiłami utwory poetyckie, nawiązujące do wydarzeń sprzed blisko ośmiu dekad.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.