Obchody 880-lecia Łowicza już za nami

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Obchody 880-lecia Łowicza już za nami

Rafał Klepczarek

W Sali Barokowej Muzeum w Łowiczu odbyła się uroczystość kończąca tegoroczne obchody 880-lecia miasta nad Bzurą. Przy pełnej sali po raz pierwszy wykonano hymn „Vivat Łowicz”, który specjalnie na urodziny pelikaniego grodu napisał ksiądz Józef Zawitkowski, emerytowany biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

Burmistrz Krzysztof Kaliński, podsumowując tegoroczne urodziny miasta nad Bzurą, przypomniał, że wzbogaciło się ono m. in. o maszt z flagą Łowicza, cztery publikacje książkowe oraz ławeczkę na Starym Rynku, którą podarowały mu zaprzyjaźnione samorządy miejskie ze śląskiego Lublińca i pomorskiej Redy.

Podczas rocznicowej gali podsumowano gimnazjalny konkurs historyczny „Od przeszłości do teraźniejszości”. Wzięli w nim udział uczniowie Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4 oraz reprezentanci pijarskiej placówki oświatowej tego typu. Najlepsza była trzyosobowa drużyna z gimnazjalnej czwórki w składzie: Marta Szczęsna, Gabriela Stasiak oraz Michalina Odziomek.

Sympatycznym akcentem oficjalnego zakończenia rocznicowych obchodów w muzeum było wręczenie listu gratulacyjnego państwu Kolosom z Łowicza. 7 lipca tego roku na świat przyszedł ich syn. Mały Franciszek urodził się dokładnie w 880. rocznicę wydania przez papieża Innocentego II „Bulli gnieźnieńskiej” z 1136 roku. To właśnie w tym dokumencie po raz pierwszy na kartach historii pojawił się Łowicz pod nazwą Loviche. W muzeum żartowano, że chłopiec choć nie nazywa się Innocenty, to nosi aktualne papieskie imię.

Urodzinowe spotkanie uświetnił Zespół Śpiewaczy Boguszyce spod Rawy Mazowieckiej.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.