Obóz wolontariacki w Parowozowni Skierniewice

Czytaj dalej
Fot. Parowozowinia Skierniewice
Judyta Kurowska-Ciechańska

Obóz wolontariacki w Parowozowni Skierniewice

Judyta Kurowska-Ciechańska

Idąc za ciosem, także i w tym roku członkowie Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei postanowili zorganizować obóz wolontariacki w stanowiącej własność organizacji Parowozowni Skierniewice. Ubiegłoroczna edycja, wsparta przez Narodowy Instytut Dziedzictwa okazał się sukcesem, a łącznie kilkudziesięciu wolontariuszy z całej Polski pomagało w pracach przy renowacji parowozu Ol49-4 z 1951 r., porządkowało teren Parowozowni, a także poprawiało jego estetykę i wspierało organizację jego nieodpłatnego udostępniania. Naturalnym partnerem ponownie wydawał się ponownie NID i realizowany przez niego program grantowy „Wolontariat dla dziedzictwa".

Złożony przez PSMK projekt „Wolontariat w Parowozowni Skierniewice metodą kreowania patriotycznej troski o dziedzictwo pierwszej polskiej kolei" otrzymał w ramach konkursu z programu bardzo wysoką ocenę punktową. Ma on na celu m.in. podkreślenie roli skierniewickiej „szopy” jako jednego z najważniejszych zachowanych obiektów dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i konieczności potrzeby zachowania jej dla potomnych jako artefaktu służącego podtrzymaniu naszej tożsamości narodowej.  Projekt.

Tegoroczny obóz wolontariacki w Parowozowni Skierniewice składa się z kilkudniowych turnusów obejmujących weekendy i skierowany jest do wszystkich, którzy ukończyli 15 lat i mają odrobinę wolnego czasu oraz chęci do działania na rzecz zachowania dziedzictwa post-industrialnego stanowiącego artefakt patriotycznych postaw Polaków w połowie XIX w.

W ramach poszczególnych turnusów obozu członkowie PSMK zapraszają do włączenia się  do drobnych prac pomocniczych przy renowacji parowozów Ol49-4 i Ty51-1, prac porządkowych i udostępnianiu Parowozowni zwiedzającym w trakcie Dni Otwartych (i nie tylko). Organizatorzy przygotowali też coś dla zainteresowanych e-wolontariatem – będą oni poszukiwać osób, które dokonają tłumaczeń na języki obce materiałów promujących obiekt oraz pomogą przygotować broszurę edukacyjną dla dzieci na jego temat.

Pierwszy turnus obozu ruszy już rano w czwartek 13 lipca 2017 r. i będzie trwał do wieczora w niedzielę 16 lipca. W jego trakcie też jest zaplanowane szkolenie BHP. Każdego dnia turnusu przewidujemy początek prac  około godz. 10.00 i kontynuację do ok. 18.00. Każdy dzień zakończy ciepły posiłek. Kolejne turnusy będą zaczynać się w piątkowe popołudnie i kończyć w niedzielny wieczór.

Przewidziane są one w terminach 4-6 i 18-20 sierpnia, 1-3 i 15-17 września oraz 6-8 października 2017 r. Ze względu na ograniczone możliwości zaplecza socjalno-noclegowego Parowozowni oraz na konieczność dostosowania "frontu" prac i przygotowania odpowiedniej liczby narzędzi niezbędne są wcześniejsze zgłoszenia na poszczególne turnusy za pomocą specjalnego formularza internetowego.

Uczestnikom Obozu PSMK zapewnia ewentualny zwrot kosztów dojazdu i powrotu do/z Skierniewic w 2 klasie pociągów osobowych lub pospiesznych lub równoważnych publicznej komunikacji autobusowej, możliwość noclegu w pomieszczeniach socjalnych Parowozowni w warunkach turystycznych, wodę i jeden ciepły posiłek, narzędzia do pracy, rękawice robocze i fartuchy oraz na życzenie zaświadczenie o uczestnictwie.

Judyta Kurowska-Ciechańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.