Od dwóch dekad Łowicz ciągle traci mieszkańców

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Od dwóch dekad Łowicz ciągle traci mieszkańców

Rafał Klepczarek

Liczba mieszkańców Łowicza nieprzerwanie spada od 1997 roku. Dwie dekady temu miasto liczyło 31.833 osób, obecnie łowiczan jest już tylko 28.318, czyli o ponad 3,5 tysiące mniej. To tak, jakby przez te 20 lat całkowicie zniknęła populacja gminy Chąśno (3.030 osób) czy Kiernozia (ok. 3,5 tys. osób).

Burmistrz Krzysztof Kaliński oraz dyrektor Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego Izabela Witaszek zorganizowali cykl spotkań z łowickimi przedsiębiorcami. - Miały one na celu wymianę wiedzy i doświadczeń niezbędnych do wytyczenia kierunków rozwoju gospodarczego miasta - informuje Artur Michalak, naczelnik wydziału strategii, rozwoju i obsługi przedsiębiorców łowickiego ratusza.

Na pierwszym z nich przedstawiciele burmistrzowskiej rady gospodarczej z przewodniczącym Dariuszem Karskim na czele wyrażali konieczność działań zmierzających do zwiększenia liczby ciągle spadającej liczby mieszkańców. - Receptą może być realizacja programu „Mieszkanie Plus” na terenach kolejowych w Łowiczu - uważa Dariusz Karski. - Aby dojechać metrem z jednego końca Warszawy na drugi potrzeba godziny. Tyle czasu zajmuje też podróż łowiczanom pracującym w stolicy. Myślę, że jest to szansa na to, aby zatrzymać młodzież, która będzie pracowała w stolicy, ale mieszkała i wychowywała dzieci w rodzinnym mieście.

Dobrej myśli jest także przedsiębiorca Janusz Mostowski. Uważa on, że czas wyludniania się Łowicza powoli przechodzi do przeszłości. - Kupno rodzinnego mieszkania w Warszawie jest dwa razy droższe niż w Łowiczu - przypomina. - W mieście nie brakuje klientów, którzy chcą kupić mieszkanie w dobrej lokalizacji i standardzie.

Marek Krajewski, inny przedstawiciel łowickiego biznesu, widzi potrzebę aktywizacji miejskich działań związanych z promocją przemysłu dziewiarskiego. Obecnie Łowicz w strategii rozwoju województwa łódzkiego ma być zagłębiem turystycznym oraz rolno-spożywczym, ale za czasów PRL był także ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego.

Jedno ze spotkań z udziałem dyrektorów i nauczycieli łowickich szkół dotyczyło ich współpracy z największymi zakładami produkcyjnymi. Poruszano na nim temat korzyści, jakie przyniosłyby firmom klasy patronackie.

W najbliższych latach w mieście nad Bzurą zrealizowane zostaną nowe inwestycje, które zmienią oblicze jego centrum. Przy ul. Podrzecznej na pustostanach pojawią się trzykondygnacyjne budynki o charakterze handlowo-mieszkalnym. W miejscu dawnej jednostki wojskowej stanie pawilon handlowo-usługowy z branży budowlanej oraz stacja paliw.

Natomiast na razie nie wiadomo, kiedy na placu przy ul. Świętojańskiej uruchomiony zostanie market sieci Lidl. Miał on zostać otwarty w połowie tego roku, ale inwestor wycofał z nadzoru budowlanego zawiadomienie o rozpoczęciu prac.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.