Odeszli prawdziwi bohaterowie

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Odeszli prawdziwi bohaterowie

Rafał Klepczarek

W wieku 89 lat zmarł ks. Stefan Wysocki. Kilka dni wcześniej żegnaliśmy innego honorowego obywatela Łowicza - Janusza Karpińskiego.

W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym 7 maja zmarł ks. Stefan Wysocki, uczestnik harcerskiego rajdu na więzienie NKWD-UB.

Ksiądz prałat Wysocki, który jest honorowym obywatelem Łowicza, zostanie pochowany w poniedziałek, 15 maja na nekropolii w warszawskiej parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Wesołej. Msza święta zaplanowana została na godz. 10.30.

Władze Łowicza do 12 maja prowadzą zapisy chętnych, którzy chcą pojechać autobusem na uroczystości pogrzebowe do Warszawy (przejazd jest darmowy).

Kapłan przyszedł na świat 5 marca 1928 roku w Łowiczu. Od najmłodszych lat był związany z harcerstwem. W czasie II wojny światowej działał w Szarych Szeregach. Po „wyzwoleniu” miasta przez Armię Czerwoną 8 marca 1945 roku brał udział w słynnej akcji uwolnienia Zbigniewa Fereta, ps. Cyfra z łowickiego więzienia NKWD-UB.

Cyfra trafił do kazamatów NKWD i SB przy ul. Kurkowej z powodu ukrytego w domu niewielkiego nadajnika radiowego do nasłuchu audycji z zagranicy, z którego korzystali łowiccy harcerze oraz żołnierze Armii Krajowej. Od polskich kapusiów dowiedzieli się o tym Sowieci i aresztowali młodego harcerza. Miał on zostać deportowany w głąb ZSRR.

Koledzy Zbyszka postanowili go odbić, wzorując się na głośnej akcji uwolnienia Jana Bytnara, ps. Rudy, z rąk stołecznego gestapo. Harcerze opanowali więzienie bez jednego wystrzału, uwalniając nie tylko Cyfrę, ale także 80 innych więźniów politycznych z powiatów łowickiego i skierniewickiego.

Ks. Wysocki święcenia kapłańskie przyjął w 1954 roku. W 1980 roku został kapelanem Szarych Szeregów, a w 2002 roku przewodniczącym rady naczelnej tego stowarzyszenia.

Kilka dni wcześniej w wieku 96 lat zmarł natomiast Janusz Karpiński współtwórca i jeden z dowódców Szarych Szeregów w Łowiczu. Honorowy obywatel Łowicza został pochowany w piątek, 5 maja w Węglińcu na Dolnym Śląsku, z którym związał swoje powojenne życie.

Niepodległościowy działacz o pseudonimach "Okrzeja" i "Michorowski" przyszedł na świat 6 czerwca 1921 roku w Radomiu. 12 lat później rodzina Karpińskich przeniosła się do Łowicza.

Janusz Karpiński do Związku Harcerstwa Polskiego wstąpił w 1936 roku. Był przybocznym w 49. Kolejowej Drużynie Harcerskiej w Łowiczu.

Po powstaniu Szarych Szeregów J. Karpiński stanął na czele Komendy Powiatowej Polskiej Organizacji Skautowej. Odpowiadał m. in. za druk i kolportaż tajnej prasy oraz zdobywaniu broni i amunicji.

W 1942 roku przejął kierownictwo wywiadu i kontrwywiadu na terenach kolejowych w Łowiczu. Utworzył pluton dywersyjny, który miał wziąć udział w operacji "Burza".

W czerwcu 1944 został aresztowany wraz z bratem Zbigniewem przez łowickie gestapo. Trafił do obozu Gross Rosen, który opuścił 9 maja 1945 roku po jego wyzwoleniu przez Sowietów.

Na krótko wrócił do Łowicza, a następnie przeniósł się do Węglińca. Był dyrektorem Szkół Medycznych w Zgorzelcu. Był harcmistrzem i majorem Wojska Polskiego. W 2004 roku został honorowym obywatelem miasta nad Bzurą.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.