Odkryto dwa ogniska zakaźne zgnilca amerykańskiego pszczół

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Roman Bednarek

Odkryto dwa ogniska zakaźne zgnilca amerykańskiego pszczół

Roman Bednarek

W gminie Maków stwierdzono ognisko choroby zakaźnej, znanej jako zgnilec amerykański pszczół. Podjęto działania przeciw rozprzestrzenianiu się jej.

Zgnilec amerykański pszczół to zakaźna choroba bakteryjna czerwia, czyli pszczoły miodnej w stadium rozwoju. W gminie Maków stwierdzono dwa ogniska tej choroby - jedno w Pszczonowie, drugie w Woli Makowskiej.

- To choroba o szczególnej agresywności - tłumaczy Tadeusz Domarecki, powiatowy lekarz weterynarii w Skierniewicach. - W jej wyniku giną zarodki pszczół, zaś osobniki dorosłe są osłabione, tracą aktywność i w końcu padają.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Skierniewicach po wykryciu ognisk zakaźnych natychmiast podjął działania, zmierzające do ich likwidacji.

- Likwidacja ognisk zakaźnych sprowadza się do likwidacji zarażonych pasiek - tłumaczy Tadeusz Domarecki.

- Do zwalczania zgnilca nie stosuje się środków leczniczych - dodaje doktor Andrzej Chojecki, inspektor do spraw zwalczania chorób zakaźnych zwierząt w PIW w Skierniewicach. - Nie istnieją bowiem preparaty z określoną karencją, po upływie której można zbierać miód wytworzony przez leczone pszczoły.

Wyznaczone zostały także obszary zagrożone zgnilcem amerykańskim pszczół w promieniu około 3 kilometrów od ognisk zakaźnych. Obszar zapowietrzony objął między innymi Pszczonów i Wolę Makowską - co oczywiste - a ponadto Maków, Słomków i Święte w gminie Maków oraz Chlebów i Retniowiec w gminie Lipce Reymontowskie. W odległości nie mniejszej niż 50 m od obszaru zagrożonego ustawione zostały tablice informacyjne o treści „Obszar zagrożony zgnilcem amerykańskim pszczół”. Obowiązuje też zakaz przemieszczania pasiek w obszarze zagrożonym, a także produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych podczas pracy w pasiece.

- Dokonaliśmy przeglądu wszystkich pasiek zlokalizowanych w obszarze zagrożonym, aby sprawdzić, czy nie zostały zarażone - mówi Tadeusz Domarecki. - Na szczęście wynik tego przeglądu jest ujemny, czyli nie stwierdziliśmy więcej ognisk zakaźnych.

Jak do tej pory nie udało się określić przyczyn zakażenia pasiek tą chorobą.

- Przyczyny powstania ognisk zakaźnych zgnilca amerykańskiego pszczół mogą być różne - tłumaczy Andrzej Chojecki. - Zakażenie może wyniknąć z przemieszczania pasiek, a także ze stanu higienicznego samych pasiek.

Zgnilec amerykański pszczół pojawił się na terenie powiatu skierniewickiego po raz pierwszy. Jak dotychczas nie stwierdzono jego obecności w innych rejonach powiatu. Choroba ta nie jest groźna dla ludzi.

Zgnilec amerykański pszczół jest chorobą zwalczaną z urzędu. Oznacza to między innymi, że w przypadku stwierdzenia zakażenia, właściciele pasiek mogą uzyskać odszkodowanie.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.