Odpracuj swój dług. Kompleksowy program wychodzenia z zadłużenia w Rawie
Rawski ratusz opracowuje kompleksowy program wychodzenia z zadłużenia w czynszach w lokalach gminnych. Zaległości w opłatach wynoszą ponad 550 tys. zł. Program ma być “wyciągniętą pomocną dłonią”, a nie z góry narzuconym obowiązkiem. Dłużnicy, którzy nie płacą czynszu, bo nie chcą, w konsekwencji mogą się liczyć z wizytą komornika. Samorząd będzie uruchamiał działania windykacyjne.
Miasto ma w swoich zasobach 15 budynków, w których są 144 mieszkania socjalne. Trzy z nich nie nadają się do użytku i w przyszłości przeznaczone są do rozbiórki. W Urzędzie Miasta od 2001 roku zostało złożonych 168 podań o przyznanie mieszkania socjalnego. Nie załatwionych spraw nadal pozostaje 149, tyle bowiem podań czeka na przydzielenie wspomnianego lokum.
Zaległości czynszowe w mieszkaniach socjalnych wynoszą ponad pół miliona złotych. Zadłużenie wzrasta. Skoro nie ma wpływów z czynszu to automatycznie nie ma skąd wziąć pieniędzy na remont tych mieszkań.
Burmistrz Rawy postanowił o wprowadzeniu kompleksowego programu wychodzenia zadłużenia w czynszu w lokalach gminnych. Program będzie się opierał o możliwość odpracowania zaległości czynszowych.
Jak to ma wyglądać w praktyce?
Osoby chętne będą mogły zwrócić się do Towarzystwa Budownictwa Społecznego z chęcią odpracowania swojego zadłużenia. Będą ustalone szczegółowe zasady na jakich ma się to odbywać. Będzie ustalona też stawka godzinowa za pracę. Praca będzie polegała na drobnych pracach porządkowych, konserwatorskich w miejscach użyteczności publicznej, urzędach czy miejskich jednostkach publicznych.
– Oczywiście będzie to możliwość odpracowania długu. Nikt nie będzie do tego zmuszał. Taka forma odpracowania zaległości będzie dotyczyć osób długotrwale zadłużonych, tzn. będziemy próbowali kompensować zadłużenia z lat ubiegłych – wyjaśnia prawnik Waldemar Buda. – Jeśli lokator nie będzie mógł odpracować osobiście, a będą ustalone przyczyny takiego stanu, na przykład choroba czy niepełnosprawność, to wówczas będzie mógł do takiej pracy na swoje konto skierować członka rodziny. Komisja będzie weryfikowała te wnioski – dodaje.
Drugim elementem programu będzie poradnictwo w zakresie wychodzenia z zadłużenia. Chodzi o poradnictwo w zakresie na przykład upadłości konsumenckiej, konsolidacji zobowiązań, konsolidacji długów, poradnictwo w zakresie poszukiwania pracy. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, czy będzie w tym uczestniczyć prawnik, MOPS lub TBS.
– Podkreślam, że ta pomoc i ten program będzie dotyczył osób, które nie mogą, a nie nie chcą płacić czynszu. Nie dopuszczamy sytuacji, w której ktoś mając możliwości, nie płaci czynszu – zaznacza Waldemar Buda. – Wobec takich osób będziemy podejmować działania windykacyjne. Każdy z dłużników zostanie wezwany do wskazania oświadczenia o swojej sytuacji majątkowej. Jeśli z tej sytuacji będzie wynikać, że czynsz może płacić, a tego nie robi albo nie złoży takiego oświadczenia, wtedy będziemy podejmować czynności windykacyjne, aby ściągnąć te należności.
Program oraz jego założenia muszą jeszcze zostać przyjęte w formie uchwały Rady Miasta.