Odwołana kurator z Nieborowa będzie dochodziła swoich praw przed sądem
Anna Czerwińska-Walczak, kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii pod koniec lutego została odwołana z funkcji z zachowaniem półrocznego okresu wypowiedzenia. Jej obowiązki przejęła Monika Antczak, kierownik działu sztuki nieborowskiej placówki muzealnej.
O powody odwołania zapytaliśmy służby prasowe Muzeum Narodowego w Warszawie.
- Nie komentujemy tej sprawy, gdyż muzeum nie udziela informacji na temat zatrudnienia pracowników - informuje Marta Dziewulska, rzecznik prasowy stołecznego MN.
Anna Czerwińska-Walczak placówką muzealna kierowała od 2012 roku. O pani kurator głośno zrobiło się na początku roku, gdy przyjechała do niej Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, aby porozmawiać z nią na temat planów związanych z funkcjonowaniem placówki. Do spotkania jednak nie doszło.
Poprosiliśmy o komentarz odwołaną z funkcji pracownicę MN w Warszawie. Przytaczamy go w całości.
Z przykrością muszę potwierdzić informację dotyczącą wypowiedzenia 21 lutego 2017 r. zawartej ze mną umowy o pracę ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2017 r.
Decyzja mojego pracodawcy jest dla mnie niezrozumiała, gdyż do tej pory nikt nie zgłaszał uwag do mojej pracy. Przeciwnie – publicznie wyrażano zadowolenie i podkreślano moje sukcesy, a sama Dyrektor Muzeum Narodowego pani Agnieszka Morawińska bardzo pozytywnie wyrażała się o efektach mojego kierowania Oddziałem w Nieborowie i Arkadii.
Funkcję Kuratora Oddziału Muzeum w Nieborowie i Arkadii objęłam w 2012 roku w wyniku konkursu na to stanowisko, przeprowadzonego przez Dyrekcję Muzeum Narodowego w Warszawie. Przejęłam placówkę, która była w bardzo złej kondycji. Niezbędne zmiany w Oddziale wprowadzałam stopniowo – począwszy od reorganizacji, która pozwoliła na zatrudnienie pracowników merytorycznych i uruchomienie działalności edukacyjnej w Oddziale, poprzez starania o pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania na prace konserwatorskie, aż po uruchomienie działalności kulturalnej, naukowej i wystawienniczej.
Moja pozycja zawodowa uległa zmianie w czasie ponad rocznej nieobecności w pracy związanej z urlopem macierzyńskim. W tym okresie podjęto szereg działań zmierzających do zdyskredytowania mnie nie tylko w oczach pracodawcy, lecz także pracowników, a nawet opinii publicznej. Ze względu na lojalność wobec Dyrekcji, którą okazywałam przez cały okres zatrudnienia w Muzeum, nie mogę wskazać szczegółów, jednak zaznaczam, że jestem zawiedziona postawą pracodawcy.
Wypowiedzenie umowy zostało dokonane z naruszeniem przepisów prawa, bowiem w myśl art. 1867 oraz 1868 k.p. w okresie do dnia 5 stycznia 2018 r. jestem pracownikiem chronionym. O tym, czy złożone mi oświadczenie pracodawcy jest skutecznym w świetle prawa, zadecyduje sąd, natomiast wyrażam ubolewanie wobec braku prorodzinnej postawy mojego pracodawcy, którą jestem zaskoczona.
Pomimo przykrości, jakie spotkały mnie w ostatnim czasie, ogromnie cieszę się, że wraz z nowym rokiem Dyrekcja MNW wreszcie zadecydowała o udzieleniu wsparcia finansowego dla Muzeum w Nieborowie i Arkadii tj. przeznaczeniu większych funduszy na ważne inwestycje, a przede wszystkim podwyżki dla pracowników. Nastąpiło to dopiero teraz, po wieloletnich staraniach z mojej strony o zmniejszenie dysproporcji pomiędzy zarobkami warszawskich i nieborowskich pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie.
Wierzę, że wysiłek, jaki przez okres 5 lat wkładałam w swoją pracę w Oddziale w Nieborowie i Arkadii, przyniesie oczekiwane rezultaty, pozwoli na dalszy dobry rozwój Oddziału i jego pracowników, którym szczególnie dziękuję za współpracę.
Anna Czerwińska-Walczak