Odwołany ze stanowiska kierownik łowickiego oddziału ARiMR wygrał odszkodowanie
Michał Śliwiński, odwołany ze stanowiska kierownik biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łowiczu, wygrał proces w sądzie pracy.
Mieszkaniec powiatu łowickiego uważał, że stracił pracę w ARiMR z naruszeniem prawa. Śliwiński jest członkiem Rady Powiatu Łowickiego, a pracodawca zwalniając go nie wywiązał się z obowiązku zasięgnięcia opinii RPŁ w tej sprawie.
Początkowo radny z PSL domagał się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia do pracy. Następnie samorządowiec zmodyfikował powództwo złożone 11 lutego ubiegłego roku w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach i wniósł o zasądzenie na jego rzecz odszkodowania w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia oraz kosztów procesu.
Na początku tego roku sąd pracy zasądził od pozwanej agencji 18.552,60 zł tytułem odszkodowania w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. ARiMR nie zgodziła się z decyzją sądu i złożyła apelację w tej sprawie. Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił ją przed wakacjami. Oznacza to, że wyrok w tej sprawie jest prawomocny.
Michał Śliwiński stracił kierownicze stanowisko 4 lutego 2016 roku. Tego dnia do łódzkiej centrali rolniczej agencji zaproszono 21 kierowników powiatowych biur z całego województwa. Paweł Jegier, dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi 18. z nich (czyli tym, którzy stawili się „na naradzie”) wręczył odwołania. Tego dnia pracę w agencji stracili także szefowie powiatowych placówek w innych częściach kraju. Łącznie odwołano 304 osoby.
Co było powodem decyzji poszczególnych dyrektorów oddziałów regionalnych agencji? Agnieszka Szymańska, rzecznik prasowy ARiMR w Warszawie przypominała, że kierownicy biur powiatowych są zatrudniani na podstawie powołania na tę funkcję i w każdej chwili mogą zostać jej pozbawieni. Dla odwołanych jasne było natomiast, że za ruchami kadrowymi stoją polityczne decyzje PiS, które wygrało ostatnie wybory parlamentarne.