Uczniowie technikum o profilu mechatronicznym z Zespołu Szkół-Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Rawie Mazowieckiej odnoszą kolejne sukcesy. Podczas VIII Ogólnopolskiego Konkursu Mechanicznego w Płocku drużynowo (Michał Ekiel i Przemysław Kubik z kl. III TM oraz Daniel Nogański z kl. IV TM) zajęli szóste miejsce.
Daniel Nogański indywidualnie zajął drugie miejsce w finale, podobnie jak 2 lata temu. W tamtym roku był pierwszy.
– W nagrodę dostałem indeks na Politechnikę Warszawską. Ale na studia chciałbym pójść na Uniwersytet Łódzki. Myślę o automatyce i robotyce – mówi uczeń.
Podczas konkursu była potrzebna wiedza m.in. z zakresu elektrotechniki, elektryki, automatyki, fizyki, chemii czy obróbki ze skrawaniem. Uczniowie musieli m.in. zaprojektować połączenie nitowe dwóch elementów.
Rawscy mechatronicy podczas konkursu w Łowiczu
Z kolei w IV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Mechatronicznej w Łowiczu wystartowały dwa rawskie zespoły z ZS-CEZiU. Uczniowie z klasy IV zajęli pierwsze miejsce, a młodsi koledzy z klasy drugiej zajęli ósme miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Uczestnicy musieli się zmierzyć z zadaniami testowymi przygotowanymi przez nauczycieli akademickich. Do następnego etapu, części praktycznej, przechodziły 4 najlepsze zespoły. Mechatronicy musieli zaprogramować mechanizm otwierania i zamykania drzwi od pieca.
Finaliści z Rawy (Patryk Rudzki, Piotr Szczepański i Michał Trzciński) w nagrodę dostali robot Lego Mindstorms. Robot-zabawka jest bardzo zaawansowany technologicznie. Mechatronicy mogą na nim uczyć się oprogramowania. Drugie miejsce przypadło młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie, która w minionych latach cały czas wiodła prym w konkursie. Trzecie miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu.
Rawscy mechatronicy, którzy brali udział w konkursie w Płocku wraz ze swoim nauczycielem
W rywalizacji indywidualnej trzecie miejsce wywalczył Michał Trzciński z rawskiego ZS-CEZiU. Swego czasu uczęszczał na kurs zarządzania produkcją, który prowadzili wykładowcy z Politechniki Gliwickiej. Dzięki temu dostał się na płatny staż. Na 300 chętnych dostawało się tylko 15 osób.
– Staż składa się ze 160 godzin i jest rozłożony na 3 miesiące. Zajmuję się zarządzaniem produkcji. Projektuję i uruchamiam linię produkcyjną, sporządzam dokumentację oraz tworzę poradniki, dla osób, które chciałyby się tego nauczyć – opowiada Michał.
Henryk Siudziński i Dariusz Iwaszkiewicz, nauczyciele przedmiotów zawodowych w ZS-CEZiU są dumni z umiejętności i sukcesów swoich uczniów.