Ogrodnicze święto

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

Ogrodnicze święto

Roman Bednarek

- Skierniewickie święto łączy wszystkich pracujących na rzecz ogrodnictwa - podkreśla Małgorzata Korbin, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa.

Jakie znaczenie dla Instytutu Ogrodnictwa ma Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw?
- Ogromne, jako że kwiaty, owoce i warzywa to przedmiot prac badawczych prowadzonych od lat w obu skierniewickich instytutach, połączonych w 2011 roku w Instytut Ogrodnictwa. Zaczęło się od instytutów, a obecnie jednym głosem z władzami miasta i jego mieszkańcami głosimy chwałę Skierniewic jako stolicy nauk ogrodniczych oraz … zapraszamy na wspólne ogrodnicze święto.

Jakich atrakcji mogą spodziewać się uczestnicy święta ze strony instytutu?
- Tradycyjnie przygotujemy w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Pomologicznej dużą wystawę kwiatów, owoców i warzyw nawiązującą do tematu święta „Miasto pełne smaków”. Taką wystawę organizujemy wprawdzie co roku, ale każda ma inny charakter, zatem i tegoroczna będzie miała w sobie coś niepowtarzalnego. W tym roku będzie ona połączona z degustacją owoców. Będziemy także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem - na stoiskach instytutu pracownicy naukowi naszej firmy będą udzielać informacji i porad dotyczących problemów związanych z uprawą roślin. Jak zawsze instytut mocno zaakcentuje swoją obecność podczas świątecznej parady.

Zwykle instytut przygotowuje coś dla najmłodszych mieszkańców miasta...
- Organizujemy Festiwal Nauki dla Najmłodszych, na który zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat. Nasi pracownicy będą w formie zabawy przekazywać wiedzę z zakresu pszczelarstwa, uprawy grzybów i fizjologii roślin.

Dużą popularnością cieszyła się możliwość zwiedzania osady pałacowej i samego pałacu.
- Każdy będzie mógł dołączyć do grup zwiedzających pałac i osadę, oprowadzanych przez pracowników instytutu. W osadzie zwiedzający znajdą także stoiska licznych firm ogrodniczych, prezentujących swoje produkty.

W tym roku instytut obchodzi 65-lecie istnienia. Czy ten jubileusz zostanie w jakiś sposób zaakcentowany?
- Z pewnością, ale główny nurt obchodów związanych z tym jubileuszem jest planowany na koniec listopada.

Niektórzy twierdzą, że nie jest to już ten sam instytut, jaki był na początku...
- Takie opinie nie mają większego sensu. Wiadomo przecież, że nie może być taki sam. Ogrodnictwo w tym czasie uległo ogromnym zmianom. A skoro wszystko się wokół zmienia, to i w instytucie zmiany muszą zachodzić. Zmieniają się kierunki badań, sposób ich prowadzenia, a także forma współpracy z ogrodnikami i kontaktów ze światem. Natomiast nie zmieniła się nasza rola -służyliśmy i nadal służymy polskiemu ogrodnictwu.

Roman Bednarek

dziennikarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.