Osadzeni w ZK w Łowiczu także pamiętają o 100. rocznicy odzzyskania niepodległości przez Polskę [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Robert Stępniewski/ZK Łowicz
red

Osadzeni w ZK w Łowiczu także pamiętają o 100. rocznicy odzzyskania niepodległości przez Polskę [ZDJĘCIA]

red

Mobilne Muzeum Multimedialne przygotowane z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Narodowych Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, okolicznościowa wystawa „Drogi do niepodległości” otwarta na początku listopada w łowickim Muzeum, czy całoroczna plenerowa wystawa pt. „Łowicz w Niepodległej” – to tylko niektóre z punktów całodziennej wycieczki, w której uczestniczyło kilkunastu skazanych z Zakładu Karnego w Łowiczu w przededniu Święta Niepodległości.

Edukacja historyczna i kształtowanie postaw obywatelskich oraz patriotycznych jest jednym z elementów procesu resocjalizacyjnego realizowanego przez kadrę wychowawczą Zakładu Karnego w Łowiczu. Obchody 11 listopada sprzyjają zintensyfikowaniu organizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Przejawiają się one w różnych formach.

Począwszy od audycji emitowanych za pośrednictwem zakładowego radiowęzła poprzez okolicznościowe gazetki w oddziałach mieszkalnych oraz spotkania z historykami i współpracy z IPN, projekcjami filmów o tematyce historycznej, a skończywszy na zajęciach kulturalno-oświatowych organizowanych poza więziennymi murami.

Śladami niepodległości w Łowiczu

Jedną z proponowanych form są wspomniane zajęcia poza obrębem zakładu karnego w formie spacerów edukacyjnych dla osadzonych. Wyjścia z zakładu karnego do miejsc historycznych znajdujących się w Łowiczu są organizowane w trybie art. 91 pkt 4 Kkw. Jedną z takich wycieczek, w przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zrealizował wychowawca ds. kulturalno-oświatowych łowickiej jednostki penitencjarnej.

Zamysł i koncepcja wycieczki były bardzo proste. Odwiedzenie jak największej ilości miejsc, pomników i tablic upamiętniających zrywy niepodległościowe Polaków na przestrzeni wieków. A tych materialnych śladów w Łowiczu odzyskania przez Polskę niepodległości jest co najmniej kilkanaście.

Począwszy od pomników upamiętniających powstańców 1863 r., poprzez pomnik jednego z architektów polskiej niepodległości w 1918 r. marszałka Józefa Piłsudskiego ale także tablice, pomniki i groby ofiar II Wojny Światowej, a skończywszy na pomnikach Solidarności i Jana Pawła II. Każdy z historycznych przystanków opatrzony był krótkim omówieniem tych miejsc i wydarzeń a także osób, które te pomniki i tablice upamiętniają.

Jedna wycieczka, trzy wystawy

Osobnym założeniem edukacyjnego spaceru było obejrzenie też trzech okolicznościowych wystaw, które są zorganizowane w mieście. Wszystkie związane z 11 Listopada. Pierwszą z wystaw, którą obejrzeli osadzeni to „Drogi do niepodległości” w łowickim Muzeum przygotowanej wspólnie z Muzeum Niepodległości w Warszawie, łowickim oddziałem Archiwum Państwowego w Warszawie.

Kustosz wystawy Tomasz Romanowicz opowiedział o powstawaniu Legionów Polskich, o ich szlaku bojowym, dowódcach, ale – co najciekawsze – łowickich wątkach w odzyskiwaniu niepodległości, chociażby poprzez przybliżenie postaci Jana Gumińskiego. Zgromadzone dokumenty wskazują na jego niezwykłą historię – był rolnikiem mieszkającym w Nieborowie. W 1914 roku znalazł się w szeregach I Brygady Legionów Polskich. Jego życiowa karta wypełniona jest wpisami potwierdzającymi udział w wielu bitwach i potyczkach.

Jan Gumiński był potem internowany, wraz z innymi żołnierzami Legionów, w obozie w Szczypiornie. Wątek lokalny przedstawia też plenerowa wystawa fotografii pt. „Łowicz w Niepodległej” obrazującej życie łowiczan w okresie odradzania się polskiego państwa.

Prezent od prezydenta

Na osobną uwagę zasługuje Mobilne Muzeum Multimedialne przygotowane z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Narodowych Obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a które to muzeum odwiedziło Łowicz na dwa dni. Pierwszymi zwiedzającymi była grupa skazanych z Zakładu Karnego w Łowiczu.

Mobilne muzeum wyposażone jest w nowoczesne urządzenia, w których zgromadzono setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów. Posiada też hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje, dzięki którym można „wędrować” w czasie i przestrzeni.

Poprzez ekrany dotykowe każdy zwiedzający mógł samodzielnie wybrać zakres ekspozycji, która go interesowała. Tematyka wystawy to głównie okres II Rzeczypospolitej, czas odbudowy struktur i potencjału gospodarczego, społecznego, kulturalnego państwa polskiego. To także prezentacja wybitnych Polaków, którzy osiągnęli sukces i uznanie w świecie.

Przedstawiano również biografie sześciu ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. W muzeum jest tylko jeden stały eksponat. To Order Orła Białego, najwyższe odznaczenie państwowe w Polsce. Pozostałe prezentacje to pokaz najnowszej techniki z wykorzystaniem hologramów. Trójwymiarowe obrazy ukazują m.in. symbole polskiej tożsamości narodowej, jak włócznia św. Maurycego, czyli pierwsze historyczne insygnium władzy, używane przez pierwszych władców Polski.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.