Wojciech Kubik

Osiedle Halinów będzie wyglądało zupełnie inaczej

Osiedle Halinów będzie wyglądało zupełnie inaczej
Wojciech Kubik

Po zakończeniu budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej na osiedlu Halinów przyszła kolej na wykonanie przyłączy kanalizacyjnych do poszczególnych posesji. Wkrótce rozpocznie się również przebudowa ulic osiedlowych. W fazie końcowej znajduje się procedura przetargu na to zadanie.

Z końcem ubiegłego roku spółka Wod-Kan zakończyła budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej na osiedlu Halinów w ulicach Na Piaski, Podmiejskiej, Przechodniej, Bocznej, Żwirowej i Napoleońskiej. Koszt tej części inwestycji przekroczył 7 mln zł. Zbudowano prawie 3,25 km kanalizacji sanitarnej i 2,27 km kanalizacji deszczowej.

W tej chwili budowane są przyłącza do poszczególnych posesji osiedla Halinów.

- Wykonujemy te przyłącza w tak zwanym międzyczasie, gdy nie mamy nic ważniejszego do wykonania w mieście - mówi Jacek Pełka, prezes spółki Wod-Kan. - Nie dlatego, że ich budowa jest mniej ważna, ale przyłącze wykonujemy wtedy, gdy jest już gotowy jego projekt.

Prezes Pełka zapewnia, że realizacja projektu wyprzedziła harmonogram, co oznacza, że roboty kanalizacyjne zakończyły się przed planowanym terminem. Właściciele posesji korzystają z dofinansowania, jakie miasto otrzymało na budowę przyłączy kanalizacyjnych w ubiegłym roku - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał w sumie 432.216 zł na ten cel. Dofinansowanie wyniesie 70 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

- Z tego dofinansowania korzystają również mieszkańcy Halinowa, a w całym mieście wykonamy 168 przyłączy z dotacją - mówi Jacek Pełka. - Mam nadzieję, że na Halinowie będą się przyłączać także mieszkańcy, którzy z dofinansowania nie korzystają.

Na wybudowaniu kanalizacji i przyłączy nie kończą się miejskie inwestycje w osiedle Halinów. W tym roku ruszy kompleksowa przebudowa wymienionych wyżej ulic. Poza tym, że zostaną zbudowane nowe nawierzchnie ulic, powstaną również chodniki i ścieżki rowerowe oraz nowe oświetlenie. Na to zadanie miasto zarezerwowało w budżecie 9,7 mln zł. W urzędzie miasta komisja otworzyła już oferty firm, które zgłosiły się do przetargu na wykonanie tej inwestycji.

- Zgłosiły się cztery firmy, a cena, jaką każda z nich zaproponowała, mieści się w kwocie, którą przeznaczyliśmy w budżecie na to zadanie - poinformował wiceprezydent Skierniewic Eugeniusz Góraj. - Trudno w tej chwili określić, kiedy rozpoczną się prace, musimy najpierw zakończyć procedurę przetargową, co może trać krótko, ale i może się przedłużyć, jeśli jakaś firma złoży protest wobec werdyktu komisji przetargowej. W każdym razie jak tylko przetarg się zakończy, podpiszemy umowę z wykonawcą.

Wiceprezydent ma nadzieję, że przebudowa dróg na osiedlu Halinów rozpocznie się jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Wojciech Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.