Oskarża Zarząd Powiatu Łowickiego o brak przejrzystości podczas wyboru audytora

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Oskarża Zarząd Powiatu Łowickiego o brak przejrzystości podczas wyboru audytora

Rafał Klepczarek

Anna Melcer, audytorka z Warszawy złożyła skargę na organy wykonawcze prawie 20 jednostek samorządu terytorialnego w naszym kraju. Wśród nich znalazły się władze powiatu.

Mieszkanka stolicy wskazuje, że m. in. organy wykonawczy powiatu łowickiego (w tym przypadku jest to jego trzyosobowy zarząd kierowany przez starostę Marcina Kosiorka) w okresie od 1 stycznia ubiegłego roku zawierał umowy na usługę prowadzenia audytu wewnętrznego bez ogłoszeń na stronach Biuletynu Informacji Publicznej, zmniejszając przez to możliwy krąg wykonawców.

Zdaniem skarżącej się kobiety nie wyklucza to umyślnego działania organu na szkodę jednostki samorządu terytorialnego w zakresie niegospodarności w wydatkowaniu pieniędzy publicznych przez wybieranie wykonawców w sposób nietransparentny z potencjalnie wyższą ceną niż ta występująca na rynku audytorskim.

Anna Melcer podaje w skardze, iż „organ wykonawczy w swoim regulaminie zamówień publicznych do 30.000 euro zawarł możliwość skierowania zapytania ofertowego do np. trzech podmiotów wykonujących usługę, gdzie nie jest wykluczone, że kieruje zapytanie ofertowe do dwóch najdroższych podmiotów na rynku i do trzeciego z góry założonego z najniższą ceną, lecz niekoniecznie z najniższą ceną przy upowszechnieniu zamówienia na stronach BIP”. W swojej skardze dodaje także, że 19 wskazanych jednostek samorządu terytorialnego należy do nielicznych w Polsce (w kraju jest ich około 2,8 tys.), które nie korzystają z możliwości poszukiwania wykonawców zlecanych usług przez urzędowe strony BIP.

Marek Jędrzejczak, przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego przekazał skargę do zbadania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji RPŁ. Wchodzący w jej skład radni w obecności członków Zarządu Powiatu Łowickiego zapoznali się z dokumentami. Komisja uznała skargę za bezzasadną na podstawie ich lektury oraz wyjaśnień złożonych przez sekretarza powiatu Marcina Plutę. Poinformował on radnych, że w starostwie nie został uchwalony regulamin udzielania zamówień publicznych, których wartość nie przekracza 30 tys. euro, gdyż nie jest to wymagane przez prawo, a co za tym idzie stwierdzenie autorki skargi o jego istnieniu nie pokrywa się ze stanem faktycznym.

Według urzędnika, władze powiatu przy wyborze audytora miały się kierować zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych. Mówi ona, iż fundusze należy wydawać w sposób celowy i oszczędny. Pod koniec sierpnia skargę oceni cała Rada Powiatu Łowickiego.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.