Wojciech Kubik

Oto nowi bohaterowie w Alei Gwiozd Łowickich. Niedługo wielka impreza

Oto nowi bohaterowie w Alei Gwiozd Łowickich. Niedługo wielka impreza
Wojciech Kubik

Kolejne trzy osoby, zasłużone dla kultury ludowej, zostaną uwiecznione w łowickiej Alei Gwiozd.

Żadna epidemia nie jest w stanie przerwać łowickiej tradycji, jaką jest upamiętnianie osób zasłużonych dla ludowej kultury. Jednym ze sposobów pamiętania o nich jest umieszczenie ich nazwisk w łowieckiej Alei Gwiozd.

W kategorii „twórczość ludowa” uhonorowany zostanie Jan Puk. Artysta ten w drewnie utrwala dawną architekturę, przedstawia mieszkańców wsi w trakcie wykonywania różnorodnych zajęć. Bogaty asortyment zabawek ludowych stanowi odzwierciedlenie licznych inwencji twórczych artysty.

W tej samej kategorii własną „gwiozdę” dostanie Stanisław Łacheta. Od wielu lat zajmuje się malowaniem obrazów, skrzyń i na szkle. Jego obrazy: Matka Boska Kocierzewska, Matka Boska Wędrująca, Matka Boska Pszczelarzy były prezentowane na wielu wystawach w kraju.

Dodatkowo, za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej „gwiozdami” upamiętnieni zostaną: Daniela Teresa Nawrocka, tancerka, choreograf, instruktor tańca, pedagog, znawca folkloru Ziemi Łowickiej oraz Eligiusz Pietrucha - przewodnik turystyczny PTTK, propagator turystyki, który tysiącom turystów przybliża wszelkie elementy łowickiej kultury ludowej.

Wojciech Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.