Wojciech Kubik

Oto nowi bohaterowie w Alei Gwiozd Łowickich. Niedługo wielka impreza

Oto nowi bohaterowie w Alei Gwiozd Łowickich. Niedługo wielka impreza
Wojciech Kubik

Kolejne trzy osoby, zasłużone dla kultury ludowej, zostaną uwiecznione w łowickiej Alei Gwiozd.

Żadna epidemia nie jest w stanie przerwać łowickiej tradycji, jaką jest upamiętnianie osób zasłużonych dla ludowej kultury. Jednym ze sposobów pamiętania o nich jest umieszczenie ich nazwisk w łowieckiej Alei Gwiozd.

W kategorii „twórczość ludowa” uhonorowany zostanie Jan Puk. Artysta ten w drewnie utrwala dawną architekturę, przedstawia mieszkańców wsi w trakcie wykonywania różnorodnych zajęć. Bogaty asortyment zabawek ludowych stanowi odzwierciedlenie licznych inwencji twórczych artysty.

W tej samej kategorii własną „gwiozdę” dostanie Stanisław Łacheta. Od wielu lat zajmuje się malowaniem obrazów, skrzyń i na szkle. Jego obrazy: Matka Boska Kocierzewska, Matka Boska Wędrująca, Matka Boska Pszczelarzy były prezentowane na wielu wystawach w kraju.

Dodatkowo, za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej „gwiozdami” upamiętnieni zostaną: Daniela Teresa Nawrocka, tancerka, choreograf, instruktor tańca, pedagog, znawca folkloru Ziemi Łowickiej oraz Eligiusz Pietrucha - przewodnik turystyczny PTTK, propagator turystyki, który tysiącom turystów przybliża wszelkie elementy łowickiej kultury ludowej.

Wojciech Kubik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.