Otwarcie nowej ekspozycji Muzeum Guzików w Łowiczu [ZDJĘCIA]
W Galerii Łowickiej w sobotę (13 kwietnia) ponownie otwarto stałą ekspozycję Muzeum Guzików.
W gablotach umieszczonych na parterze centrum handlowego można oglądać ponad 330 guzików znanych osób.
Wśród nich znalazły się pamiątki po literatach Sławomirze Mrożku, Tadeuszu Różewiczu, odsądzanym obecnie od czci gen. Michale Roli-Żymierskim i bohaterskim gen. Tadeuszu Kutrzebie, który podczas bitwy nad Bzurą w 1939 roku sprawił Niemcom nieprzyjemną niespodziankę, liderze WOŚP Jerzym Osiaku, ekonomiście Leszku Balcerowiczu, liderze "Samoobroby" Andrzeju Lepperze oraz braciach Lechu i Jarosławie Kaczyńskich.
Otwarcia nowej ekspozycji dokonał Jacek Rutkowski, twórca niezwykłego muzeum oraz jego kustosz. Po przeniesieniu wystawy guzików z piętra na parter zwiększyła się powierzchnia wystawiennicza oraz MG wzbogaciło się o rekonstrukcję pracowni krawieckiej z pierwszej połowy XX wieku. Rutkowski opowiedział o barwnych losach Tadeusza Gniota. Zapinka polskiego szachisty, matematyka, a zarazem żołnierza Armii Krajowej również została wystawiona w GŁ.
Sympatycznym elementem sobotniej uroczystości było wręczenie przez wiceburmistrza Mariusza Siewierę honorowych odznak "Zasłużony dla kultury polskiej". Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyznał je Izabeli Chmielnickiej oraz Marcie Wróbel. Pierwsza z nich jest w MG w Łowiczu dyrektorem działu guzików personalnych, a druga ludowych.
Specjalne na otwarcie podwojów MG w Łowiczu dla zwiedzających Zbigniew Kostrzewa, honorowy członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, a zarazem dyrektor literacki łowickiego muzeum przygotował wiersz "Guzik", opowiadający pół serio, pół żartem o tym niezwykle praktycznym wynalazku ludzkości.
Muzeum Guzików w Łowiczu jest jedną z najmniejszych placówek muzealnych w Europie. W jego zbiorach znajduje się ponad 4 tys. guzikowych pamiątek, m. in. po znanych ludziach. Nietypowa placówka muzealna, której statutową siedzibą jest kufer XIX-wiecznego kupca łowickiego - Bolesława Modesta Majewskiego - pojawiła się na kartach zbioru opowiadań Andrzeja Pilipiuka o przygodach egzorcysty - bimbrownika Jakuba Wędrowycza.
MG w Łowiczu w wakacje będzie obchodzić 22. rocznicę powstania.