Otwarto izbę poświęconą twórcy baszty gen. Klickiego w Łowiczu (Zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Otwarto izbę poświęconą twórcy baszty gen. Klickiego w Łowiczu (Zdjęcia)

Rafał Klepczarek

Na pierwszym piętrze zabytkowej baszty generała Stanisława Klickiego w sobotę (12 września) otwarto izbę poświęconej twórcy zabytkowej wieży z 1822 roku.

Na otwarciu pojawili się przedstawiciele władz miasta, okoliczni mieszkańcy i reprezentanci różnych instytucji i stowarzyszeń.
Tradycyjną wstęgę przecięli m. in. Tomasz Fijałkowski oraz Jarosław Madej, główni pomysłodawcy oraz realizatorzy ekspozycji, która przybliża nie tylko postać generała doby napoleońskiej, ale także dowodzoną przez niego jednostkę konną Królestwa Polskiego.
Baszta gen. Stanisława Klickiego powstała na początku XIX wieku za sprawą dowódcy stacjonującej w Łowiczu 2. Dywizji Strzelców Konnych. Zbudowano ją na potrzeby wojskowej biblioteki lub zbrojowni. Obiekt datowany na lata 1822-27 miał być częścią warownego zespołu.
Pod koniec lat 90. XX wieku został zakupiony od miasta przez Mazowiecką Fundację Społeczno-Kulturalną. Za sprawą zarządu osiedlowego Stare Miasto zabytkowa wieża została odzyskana przez ratusz na drodze sądowej. W połowie 2013 roku stworzono przy niej ogródek jordanowski z urządzeniami fitness.
- W przyszłości chcemy zagospodarować także pozostałe kondygnacje baszty gen. Klickiego - zapowiada Zofia Kroc, szefowa samorządu osiedlowego Stare Miasto, który opiekuje się zabytkiem.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.